Šéf Unipetrolu: Do konce roku bude 80 Benzinek Plus

Adam Junek
2. 7. 2007 10:06
Rozhovor s Francoise Vleugelsem o změnách v Unipetrolu
François Vleugels, ředitel Unipetrol, a.s.
François Vleugels, ředitel Unipetrol, a.s. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Petrochemická společnost Unipetrol prochází velkými změnami. V rozhovoru s jejím šéfem, Francoise Vleugelse, jsme se zeptali, co přinesou.

Zároveň je to měsíc, co v platnost vešla směrnice EU jménem REACH. Až 30 tisíc chemických výrobků by mělo projít procesem schválení a certifikace. I o tom mluvil šéf jedné z největších chemických společností u nás.

A: Na podzim plánuje Chemopetrol dvouměsíční odstávku kvůli zvýšení výrobních kapacit. Jak se to projeví na jeho tržbách?

Nemohu vám to říct přesně. Ale můžu naznačit. Loni při mnohem kratší odstávce šlo o 800 milionů korun. Ale my jsme to naplánovali. Takže se s tím počítá.

A: Nyní se skupina Unipetrol věnuje restrukturalizaci v Benzině. Jak daleko jste s její transformací?

Jedeme podle plánu. V této chvíli už je dokončeno 43 nebo 44 pump Benzina Plus, tedy náš nový koncept. Na konci roku bychom chtěli mít skoro 80 těchto čerpacích stanic. A zhruba stejný počet předělaných běžných Benzin. U Benzin Plus jde už o velmi významné číslo, protože konečným cílem je stovka. U běžných stanic to je podstatně méně, protože celkem jich bude 230.

A: Nedávno vstoupila v platnost evropská směrnice známá pod zkratkou REACH, která ukládá chemickým koncernům registrovat jejich produkty. Chemická lobby v Bruselu vyhrožovala vysokými náklady. Jak to vidíte vy?

S myšlenkou směrnice lze jen souhlasit. Konečný důsledek směrnice bude pozitivní. Vytvoří totiž lepší obraz chemického průmyslu. Pro velké koncerny nakonec ani nebude implementace příliš drahá, protože se spojí do konsorcií. Chemické koncerny spolu spolupracují na těchto registracích, což i Evropská unie velmi podporuje.

A to vše velmi zlevňuje. Půjde pro nás tedy o miliony eur. Bez spolupráce by to bylo desetkrát dražší. Problém by to mohl být pro malé a střední podniky, protože ty často vyrábějí specializované látky a nemohou odkrýt konkurenci jejich složení, a tudíž si celý proces zaplatí samy.

A: Dříve jste řekl, že se poohlížíte po akviziích v zahraničí. Kde se nabízejí možnosti?

Pro nás je to vždy střední Evropa. Jinak jde o spoustu možností. Nemusí to být akvizice přímo, může jít o spolupráci nebo fúzi. Pro nás je to ale záležitost až někdy za tři roky. Musíme nejdřív navýšit kapacitu, zlepšit prodej, pak můžeme hledat partnery.

 

Právě se děje

Další zprávy