Sazka bude prodána obálkovou metodou, Penta protestuje

Zdeněk John
12. 8. 2011 10:25
Věřitelský výbor loterijní firmy schválil plán, jak prodat zkrachovalou Sazku
Sídlo Sazky s "teploměrem" měřícím superjackpot. Letos padl už dvakrát.
Sídlo Sazky s "teploměrem" měřícím superjackpot. Letos padl už dvakrát. | Foto: Jan Langer

* Věřitelský výbor schválil způsob prodeje Sazky * Penta protestuje a v prohlášení mluví o mafiánských způsobech * Jistinu půl miliardy bude schraňovat banka J&T

Praha - Věřitelský výbor společnosti Sazka schválil insolvenčnímu správci Josefu Cupkovi postup, podle kterého bude prodána zkrachovalá loterijní firma novému majiteli.

Plán ještě musí formálně přijmout Městský soud v Praze.

Sazka nepůjde do dražby, ale bude vypsáno výběrového řízení, v němž zájemci budou muset složit předem jistinu ve výši půl miliardy korun. O Sazku se může hlásit kdokoliv, tedy nejen firmy z oboru.

Prodej Sazky spěchá

"Dražba má spoustu úskalí a zdržovala by nás. Výběrové řízení je průhledné stejně jako dražba a dává možnost postupovat rychleji," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz správce Cupka.

Proti zvolenému postupu okamžitě začala protestovat investiční skupina Penta, jeden ze zájemců o Sazku. "Způsob prodeje Sazky připomíná konkurzní mafii," použila Penta výraz, kterým insolvenční řízení se Sazkou nazval už Aleš Hušák. Půlmiliardovou kauci označuje za bezprecedentní, dosud v konkurzních řízeních v Česku nevídanou věc.

"Počkáme na detailní zveřejnění podmínek prodeje, a až pak se rozhodneme, zda se vůbec zúčastníme," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí Penty Martin Danko.

Půlmiliarda bude ležet v sejfu J&T

Cupka oslovil několik bank, aby z nich mohl věřitelský výbor vybrat tu, u které bude složena půlmiliardová jistina. Výbor vybral J&T.

O vítězi výběrového řízení bude rozhodovat výhradně cena, jiné podmínky - s výjimkou těch, které vyžaduje insolvenční zákon - Cupka stanovovat nechce, právě proto, aby řízení bylo rychlé.

"Nový majitel Sazky může být znám do čtyř, pěti, možná šesti týdnů," přepokládá Cupka.

"Cupkovy argumenty proti veřejné dražbě jsou účelové. A navíc: Je mimo jakoukoliv pochybnost, že J&T je propojená s PPF. Je to jen další moment dokazující, že v insolvenčním řízení je PPF zvýhodňovaná," uvádí Penta.

Až dosud se o Sazku přetahovaly dva tábory silných investorů. Na jedné straně PPF a KKCG, které také ovládly věřitelský výbor, protože jim Sazka dluží nejvíc, a právě investiční skupina Penta, majitel konkurenční loterijní firmy Fortuna.

Nabídka Fortuny platí: 3,5 miliardy

Fortuna dosud nabídla za Sazku nejvíce peněz - až 3,5 miliardy za celou firmu, pokud by se prodávala v dražbě. Do výběrového řízení se ale bude muset přihlásit znovu.

Kolik prodej Sazky věřitelům vynese, Cupka nechce odhadovat.

"Můžeme se dočkat překvapení, já to nevím. Překvapení směrem nahoru i dolů. Ale je pravda, že tady jsou určitá vodítka, třeba zmíněná jistina nebo nabídka Penty (Fortuny)," podotkl správce v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Během doby, kdy po Aleši Hušákovi vládne Cupka Sazce, se dostaly tržby z loterií z 13 procent, kam spadly během krize, na zhruba 53 až 55 procent původního stavu.

"Ale donekonečna provozovat firmu v konkurzu nemůžeme, čili pro nás je nejdůležitějším faktorem prodeje Sazky, aby byl rychlý, transparentní a abychom z něj získali co možná nejvíc peněz," uvedl Cupka.

Celý rozhovor se správcem Cupkou si přečtěte ZDE

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy