Sazku získá, kdo dá nejvíc, ať z ní udělá třeba muzeum

Zdeněk John
12. 8. 2011 8:00
Rozhovor Aktuálně.cz s insolvenčním správcem loterijní firmy Sazka Josefem Cupkou
Správce Josef Cupka (vlevo) při soudním jednání o Sazce v budově Národního domu na Vinohradech.
Správce Josef Cupka (vlevo) při soudním jednání o Sazce v budově Národního domu na Vinohradech. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V budově, v níž sídlí právní kancelář insolvenčního správce Josefa Cupky, nešel elektrický proud. Skoro to při pořizování rozhovoru o prodeji zkrachovalé Sazky vypadalo jako v nejkritičtějších chvílích loterijní firmy. Ale v tomto případě "v baráku" jen úřadovali řemeslníci, nikoliv Aleš Hušák.

Pane Cupko, Sazku vedete už mnoho týdnů. Kam se firma dostala, pokud jde o to hlavní, tedy tržby z loterií?

Řekněme, že z 13 procent, kam Sazka spadla, jsme se dostali na zhruba 53-54 procent. V okamžiku, kdy bychom se dostali na 60 procent, můžeme začít splácet úvěr (provozní úvěr, který Sazce poskytla společnost Moranda, kontrolovaná PPF - pozn. red.). Blížíme se k té hranici, teď už samozřejmě jinou rychlostí, než na počátku, kdy jsme se zvedali z nuly.

V okamžiku, kdy budeme mít 60 procent, můžeme splácet. Budeme soběstační.

Případ Sazka

Sazka - ilustrační foto

Propustil jste v Sazce desítky zaměstnanců, budete v tom pokračovat?

Už ne. Už to nebude v takovém rozsahu potřeba. Nebylo to samoúčelné propouštění jen proto, abychom šetřili. Změnili jsme strukturu řízení v Sazce, podle nás tato je stokrát lepší, než jaká tam byla dřív, ušetří peníze, ušetří zaměstnance, měla by udělat stejný výkon jako předtím, ne-li lepší.

Kolik tedy Sazka má nebo bude mít zaměstnanců, až odejdou lidé ve výpovědní lhůtě?

Rádi bychom se dostali pod 300 lidí, nyní jich v Sazce je 320. Velké propouštění už máme za sebou, pokud budou odcházet další lidé, to už bude běžný provoz.

Pojďme k vaší hlavní roli. Jak prodáte Sazku?

Víte, já zas tolik variant na výběr nemám. Jsou tady jasné mantinely dané zákonem. Ze dvou možností, které u Sazky připadají v úvahu - tedy dražba a výběrové řízení přes správce - dávám přednost tomu výběrovému řízení. Proto jsem ho navrhl věřitelskému výboru.

Dražba má spoustu úskalí a zdržovala by nás. Výběrové řízení je průhledné stejně jako dražba a dává možnost postupovat rychleji.

Čili: Základní principy jsou prodat Sazku rychle, transparentně. Musíme vyloučit pokusy to pouze zdržet, v tom řízení se nějak zapikolovat - to narážím hlavně na jistinu, kterou budou muset složit účastníci výběrového řízení.

Jak vysokou jistinu navrhujete?

Miliardu korun. Výbor schválil půlmiliardovou jistinu.

Proč právě tolik?

Protože to je dost vysoká částka, aby vyloučila kohokoliv jiného, než skutečné zájemce o Sazku.

Ve které bance budou muset zájemci o Sazku složit půlmiliardu? Je to dost peněz a mohou v bance ležet relativně dlouho…

Oslovil jsem několik bank, aby nabídly podmínky. Až na jednu všechny odpověděly. Věřitelský výbor si vybral J&T.

Jak výběr bude probíhat? Bude například jednokolové řízení?

Podle toho, čemu říkáte první kolo. Třeba už to složení jistiny, po kterém získá uchazeč právo dozvědět se i konkrétní informace o stavu Sazky, může být vnímáno jako první kolo…

Ano, ale měl jsem na mysli až vlastní výběr po otevření obálek. Rozhodovat bude výhradně nabídnutá cena?

Určitě, rozhodovat bude jen cena.

Omezíte ještě nějak jinak firmy, které budou chtít koupit Sazku - krom zmíněné půlmiliardové jistiny?

Ne, jinak se může hlásit kdokoliv, tedy s výjimkou podmínek, které určuje insolvenční zákon. Budou to jen obecné podmínky - u fyzických osob čistý trestní rejstřík, u firem třeba to, že nesmí být v konkurzu.

Čili už neplatí, že se o Sazku mohou hlásit jen firmy, které umějí provozovat loterie?

Neplatí, může to být kdokoliv. Kdo dá nejvíc, získá Sazku, i kdyby tam chtěl zřídit třeba muzeum. Ale to nepředpokládám - popravdě řečeno jiný důvod, proč si koupit Sazku, než jsou její loterie, neexistuje.

Dvě nabídky na Sazku už zazněly: Penta nabídla 2,5 miliardy korun za její loterijní část, pak Fortuna 3,5 miliardy za Sazku jako celek. Kolik vlastně očekáváte, že za Sazku dostanete?

Opravdu nevím. Můžete vycházet třeba z toho, jak vysoká je jistina, můžete vycházet z nabídek, které už zazněly.

To znamená nejméně 3,5 miliardy?

Takhle se to nedá říct. Může přijít překvapení směrem nahoru i dolů. I Fortuna či Penta budou muset, pokud Sazku chtějí, podat svou nabídku oficiálně, až bude výběrové řízení zahájeno. Spíš jde o to říct si, za kolik peněz směrem dolů se Sazka nevyplatí prodat.

Takže stanovíte nějakou minimální nabídku?

Nechceme výběrové řízení komplikovat.

Za jako dlouho může mít Sazka nového majitele?

Nejde firmu v konkurzních podmínkách provozovat do nekonečna, jako by se nic nedělo. Po nějakou dobu ano, ale ne dlouho. Chceme Sazku prodat co nejdřív. Čím dřív, tím líp.

Řekněme čtyři, pět, možná šest týdnů, to vidím jako reálné.

Může tento postup komplikovat třeba fakt, že Penta podala podnět k Ústavnímu soudu, protože je přesvědčena o chybách během insolvenčního řízení?

To ne, protože po rozhodnutí odvolacího soudu (Vrchního - pozn. red.) už věc nemá odkladný účinek.

Celou dobu je boj o Sazku soubojem dvou táborů: PPF a KKCG na jedné straně a Penty na druhé. Myslíte, že se kromě nich může do výběrového řízení přihlásit ještě někdo jiný?

Může. Kdokoliv, tam může být velké překvapení. Mám takové zkušenosti. Může to být nějaký zahraniční subjekt, který to  celou dobu sleduje. Sazka byla tak velká a měla takový přesah, že lidé z byznysu moc dobře vědí, co se kolem ní děje.

To znamená, že se během výběrového řízení konkurence Sazky může dostat i k cenným informacím?

Ale právě i k tomu slouží zmíněná půlmiliarda v podobě jistiny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Stát by mohl mít větší přehled o práci a odpočinku strojvedoucích, novelu schválili poslanci

Stát by mohl mít větší přehled o pracovní době a odpočinku strojvedoucích. Úřady budou moci pomocí monitoringu jejich licencí jednoznačně zjistit, jestli konkrétní strojvedoucí neřídí v rozporu s předpisy nad rámec směny u jednoho dopravce v době odpočinku například pro jiného dopravce. Počítá s tím vládní novela drážního zákona, kterou v pátek schválila Sněmovna. Nyní ji projedná Senát. Pokud by novelu z nějakého důvodu vrátil do Sněmovny, poslanci už by se jí kvůli volbám nestihli zabývat.

Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra dopravy Jakuba Kopřivy neví úřady doopravdy, zda jsou strojvedoucí přetěžováni, či nikoli. Navrhované opatření má pomoci státu zjistit, jestli tomu tak je. Vláda pak bude moci případně přijmout příslušná opatření.

Nehody na železnici byly velkým tématem loni v létě. Vyžádaly si i několik obětí a zraněných. Situací se zabývalo ministerstvo dopravy, které sestavilo bezpečnostní komisi pro řešení situace na železnici. Letos v létě vyvolala pozornost tragická nehoda u Domažlic, kde se srazil rychlík s regionálním vlakem. Nehoda si vyžádala tři životy a desítky zraněných.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

Klause propustili z vojenské nemocnice. Cítím se dobře, řekl

Bývalého prezidenta Václava Klause propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl od úterý kvůli vysokému tlaku. Klaus byl o víkendu v nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Lékaři bývalému prezidentovi předepsali léky, nyní se podle svých slov cítí dobře. Na novinářský dotaz Klaus poznamenal, že se u něj nedá očekávat dodržování klidového režimu a z nemocnice zamířil do svého institutu.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. V roce 2008 podstoupil operaci kyčelního kloubu, o čtyři roky později se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

Zdroj: Domácí
před 43 minutami

Slovenský žalobce navrhl 13 let vězení bývalému elitnímu prokurátorovi

Prokurátor navrhl soudu, aby potrestal nejméně třináctiletým vězením a propadnutím majetku bývalého šéfa elitní složky slovenské prokuratury Dušana Kováčika, který je obžalován z korupce, zneužití pravomocí a z dalších trestných činů. Žalobce to uvedl v pátek ve své závěrečné řeči, po které ještě vystoupí obhajoba a sám obžalovaný, který vinu od začátku odmítá. Následně by soud mohl vynést verdikt.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který se jako obžalovaný ocitl před soudem po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlametních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

Kováčik podle obžaloby mimo jiné za úplatek 50 tisíc eur (1,27 milionu korun) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomírovi Kudličkovi zůstat na svobodě. Prokuratura tehdy nepodala stížnost proti rozhodnutí soudu, který Kudličku propustil z vazby na svobodu. Stíhán je také pro podezření, že z vyšetřovacího spisu vynášel informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy