Hušákova malá domů. Sazka dávala miliony právům v Plzni

Radek Nohl Radek Nohl
29. 7. 2011 5:30
Peníze šly sdružením a právníkům, kteří mají vazbu na právnickou fakultu
Hušákova vláda nad Sazkou skončila.
Hušákova vláda nad Sazkou skončila. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nadace Sazka posílala v éře generálního ředitele Aleše Hušáka řadu let miliony korun lidem kolem Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, která proslula obřím skandálem s udělováním magisterských a doktorských titulů.

Jednorázové částky v řádu statisíců měly směřovat na projekty rozvoje vysokoškolského vzdělání, na nákup výpočetní techniky, nebo za ně plzeňští profesoři s vazbami na Hušáka sepisovali a vydávali skripta.

Z pohledu dnešní inventury je zřejmé, že řada projektů podporovaných Nadací Sazka skončila krachem. Kam skutečně zhruba 8,2 milionu korun přišlo, neví dnes ani vedení Západočeské univerzity, ani samotní členové správní rady nadace.

"Je to věc, kterou se budeme muset zabývat. Pokud by se peníze měly nadále někam posílat, určitě půjdou jinam než v minulosti. Rozhodně nebudeme podporovat plzeňskou právnickou fakultu," řekla Aktuálně.cz mluvčí Sazky Lenka Tichá.

Konec prvního projektu

Sazka dává podle výročních zpráv nadaci - své dceřiné společnosti - každý rok dva miliony korun.

Nadace je měla rozdělit tak, aby šly na podporu mladých talentů nebo na vzdělání. Velká část ale putovala rovnou do Plzně.

Už od roku 2002 začaly prostředky proudit k různým sdružením a právníkům, kteří mají vazbu na právnickou fakultu.

Nejdříve to byly statisíce korun pro spolek Juristic, který začal provozovat veřejný internetový informační a diskusní server studentů a učitelů Západočeské univerzity v Plzni.

Nadace Sazka mu vyplácela peníze na honoráře pro autory nebo na nákup výpočetní techniky. Celkem vložila více než 1,2 milionu korun na provoz serveru, který je však v současné době nefunkční a poslední příspěvek je na něm z roku 2009.

Miliony na výchovu odborníků

Nejsou to ale jediné peníze, u kterých není jasné, jak byly využity.

Další více než čtyři miliony korun z Nadace Sazka šly na výzkum, na němž se kromě plzeňské fakulty podílela i soukromá Vysoká škola Karlovy Vary, kterou kvůli aféře na plzeňských právech také prověřovala akreditační komise.

"Měly mimo jiné podpořit i výchovu odborníků v loterijním právu," uvedl pro Aktuálně.cz předseda správní rady Nadace Sazka Milan Jirásek. 

Díky projektu mělo v budoucnu vzniknout také specializované vysokoškolské pracoviště, které by se na provozování sázek a her zaměřilo.

Na karlovarské vysoké škole byl však projekt ukončen. "Žádná oficiální spolupráce v současné době podle mých informací s Vysokou školou Karlovy Vary neprobíhá," potvrdila mluvčí Západočeské univerzity Kamila Kvapilová.

Předměty specializované na provozování sázek a her se tak vyučují jen v Plzni. Zda je projekt smysluplný, však vedení Nadace Sazka, které do něj vložilo miliony korun, říct nedokáže.

"Nejsem odborník v právu, tak nedovedu posoudit, jaký odborník byl vychován," řekl Jirásek. 


Hušákova kniha? Povinná 

Budoucí experty však pomáhá na plzeňské fakultě vychovávat i bývalý generální šéf Sazky Aleš Hušák, respektive jeho kniha Herní právo. Ten, kdo tu stejnojmenný předmět studuje, ji musí povinně přečíst.

Milan Kindl se s Hušákem podílel na knize Herní právo.
Milan Kindl se s Hušákem podílel na knize Herní právo. | Foto: Ludvík Hradilek

S Hušákem se na ní jako autoři podílela i další známá jména. Především bývalý děkan plzeňských práv Milan Kindl, který byl kvůli skandálu s tituly a rychlostudiem sesazen.

Dále je zde podepsán činovník České fotbalové asociace Jiří Golda (šéf svazové disciplinárky), který je také ředitelem společnosti Bestsport (majitele O2 areny, jejíž výstavba stáhla Sazku do dluhů).

Dalšími ze spoluautorů jsou pedagogové fakulty a kolegové z katedry správního práva Jiří Rajchl a Květoslav Kramář. Druhý jmenovaný byl vedoucím katedry, ale na tuto funkci rezignoval poté, co někdo nedovoleně manipuloval s jeho disertační prací.

Rajchl navíc sám dostal od Nadace Sazka příspěvek - šlo o téměř 200 tisíc korun na studii týkající se sázek a her.

Univerzita se od darů distancuje

Z Nadace Sazka odešlo i téměř 2,5 milionu korun sdružení Přátelé právnických studií, se kterým univerzita do roku 2009 spolupracovala. Co se s penězi stalo, vedení vysoké školy neví.

"Jelikož tyto dary neevidovala přímo univerzita, neboť příjemcem bylo zmíněné občanské sdružení, nemáme k dispozici ani konkrétní informace, jakým způsobem bylo s dary naloženo," řekla Kvapilová.

Ruce pryč dává i od dalších sponzorských darů, které putovaly sdružením i lidem, kteří dnes na právnické fakultě pracují.

"Nadace Sazka nikdy nesponzorovala přímo Západočeskou univerzitu ani právnickou fakultu," podotkla Kvapilová. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Stát by mohl mít větší přehled o práci a odpočinku strojvedoucích, novelu schválili poslanci

Stát by mohl mít větší přehled o pracovní době a odpočinku strojvedoucích. Úřady budou moci pomocí monitoringu jejich licencí jednoznačně zjistit, jestli konkrétní strojvedoucí neřídí v rozporu s předpisy nad rámec směny u jednoho dopravce v době odpočinku například pro jiného dopravce. Počítá s tím vládní novela drážního zákona, kterou v pátek schválila Sněmovna. Nyní ji projedná Senát. Pokud by novelu z nějakého důvodu vrátil do Sněmovny, poslanci už by se jí kvůli volbám nestihli zabývat.

Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra dopravy Jakuba Kopřivy neví úřady doopravdy, zda jsou strojvedoucí přetěžováni, či nikoli. Navrhované opatření má pomoci státu zjistit, jestli tomu tak je. Vláda pak bude moci případně přijmout příslušná opatření.

Nehody na železnici byly velkým tématem loni v létě. Vyžádaly si i několik obětí a zraněných. Situací se zabývalo ministerstvo dopravy, které sestavilo bezpečnostní komisi pro řešení situace na železnici. Letos v létě vyvolala pozornost tragická nehoda u Domažlic, kde se srazil rychlík s regionálním vlakem. Nehoda si vyžádala tři životy a desítky zraněných.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 12 minutami

Klause propustili z vojenské nemocnice. Cítím se dobře, řekl

Bývalého prezidenta Václava Klause propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl od úterý kvůli vysokému tlaku. Klaus byl o víkendu v nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Lékaři bývalému prezidentovi předepsali léky, nyní se podle svých slov cítí dobře. Na novinářský dotaz Klaus poznamenal, že se u něj nedá očekávat dodržování klidového režimu a z nemocnice zamířil do svého institutu.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. V roce 2008 podstoupil operaci kyčelního kloubu, o čtyři roky později se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

Zdroj: Domácí
před 35 minutami

Slovenský žalobce navrhl 13 let vězení bývalému elitnímu prokurátorovi

Prokurátor navrhl soudu, aby potrestal nejméně třináctiletým vězením a propadnutím majetku bývalého šéfa elitní složky slovenské prokuratury Dušana Kováčika, který je obžalován z korupce, zneužití pravomocí a z dalších trestných činů. Žalobce to uvedl v pátek ve své závěrečné řeči, po které ještě vystoupí obhajoba a sám obžalovaný, který vinu od začátku odmítá. Následně by soud mohl vynést verdikt.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který se jako obžalovaný ocitl před soudem po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlametních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

Kováčik podle obžaloby mimo jiné za úplatek 50 tisíc eur (1,27 milionu korun) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomírovi Kudličkovi zůstat na svobodě. Prokuratura tehdy nepodala stížnost proti rozhodnutí soudu, který Kudličku propustil z vazby na svobodu. Stíhán je také pro podezření, že z vyšetřovacího spisu vynášel informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy