Reklama na čaj Aquila se "inspirovala" filmem z YouTube

Veronika Skálová Veronika Skálová
4. 8. 2009 11:00
Podle agentury je vše v pořádku, spor se ale může dostat k soudu

Praha - Příjemná hudba s dominujícím klavírním motivem, roztřesená ruční kamera a před objektivem muž předvádějící podivný taneček. Střih: stejný taneček, jiné místo. A další a další. Reklamní spot na ledový čaj značky Aquila, která spadá pod koncern Karlovarské minerální vody, se před nedávnem objevil na hlavních televizních stanicích.

A řadě lidí se zdá povědomý. Není divu. Před pár lety totiž velmi podobné video proslavilo jinak neznámého Američana na serveru YouTube. Matt Harding procestoval celou zeměkouli a na každém místě, které navštívil, zatančil svůj trochu potrhlý taneček. Výsledný sestřih zhlédly od roku 2005 miliony lidí.

Díky věhlasu se Hardingovi, který se nyní snaží prodávat knihu o svých cestách, podařilo sehnat sponzora - amerického výrobce žvýkaček. Ten mu zaplatil další půlroční cestu a výsledné video umístil mimo jiné i na svoje stránky. Tentokrát Matt na mnoha místech pozval své fanoušky z YouTube, aby tančili s ním.

Původní video od Matta Hardinga vypadá takto:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Reklamní spot Aquila Tea.m je k vidění zde.

Společnost Karlovarské minerální vody přiznává, že o videu Where the Hell is Matt? čili Kde je k čertu Matt? ví. "Myšlenka stmelování lidí prostřednictvím zábavy a tance na různých místech se nám líbila. Tohle video bylo pro náš reklamní spot určitě inspirací," potvrzuje Pavlína Princová, junior brand manažerka značky Aquila.

Karlovarskou firmu vyrábějící mimo jiné i minerálky Mattoni vlastní Ital Antonio Pasquale. Také reklamní spot vyrobila italská agentura s názvem MPM. Reklama má podle ní zdůrazňovat, že ledové čaje Aquila Tea.m jsou po celém Česku oblíbené. A společnost se zamýšlela i nad autorskými právy. "Naše právní oddělení se záležitostí zabývalo a došlo k názoru, že je vše v pořádku," dodává Princová.

Záleží na Mattovi

Podle právníků však celá záležitost není tak jednoznačná. "Mohlo dojít k porušení autorských práv tvůrců původního klipu, pokud k takovému použití nedali svůj souhlas. Nejedná se totiž pouze o námět, který sám o sobě není chráněn, ale již o jeho ztvárnění," říká specialistka na autorské právo Markéta Peňázová z advokátní kanceláře Ambruz & Dark. Kdo v takové situaci nese odpovědnost za případné porušení autorských práv, záleží na konkrétní smlouvě mezi zadavatelem reklamy a jejím tvůrcem.

Zda firma Karlovarské minerální vody porušila zákon, by rozhodl až případný soudní spor. Podnět k němu by musel dát původní autor obdobného spotu, tedy Matt Harding. Vydělat by mohl i v případě, že by nejdříve navrhl firmě mimosoudní vyrovnání.

Věhlas Matta Hardinga nicméně v Česku není tak silný jako v zahraničí. Zná jej poměrně úzká "internetová komunita". Mnoho lidí si tedy reklamní spot s cestovatelským videem nespojí.

"I mně to cosi matně připomínalo, protože jsem původní klip už pustil z hlavy," říká majitel brněnské reklamní agentury Tomáš Sedláček. "A vzhledem k tomu, že lidé tady původní video neznají, nejspíš nepochopí, proč je to všechno jakoby amatérsky natočené, proč ti lidé netančí synchronizovaně. Myslím, že se to mine účinkem," dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy