Mimořádná zpráva

Pozůstatky OP Prostějov rozprodány, areál za 50 milionů

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 2. 2014 15:46
Novým majitelem se stane firma Astria Group se sídlem v Praze.
Foto: Petr Protivánek

Prostějov - Hlavní areál zkrachovalého Oděvního podniku (OP) v Prostějově byl prodán za více než 50 milionů korun. Podle informací ČTK se jeho novým majitelem stane firma Astria Group se sídlem v Praze, která za tyto nemovitosti v odhadované hodnotě 180 milionů korun nabídla nejvyšší cenu.

Do druhého kola výběrového řízení zájemci zaslali 13 nabídek, z nichž polovina byla na celé území včetně ústřední budovy. Prodejem areálu v Prostějově byla završena hlavní fáze zpeněžování majetku OP.

Informaci o prodeji hlavního areálu OP v Prostějově dnes ČTK získala z insolvenčního rejstříku, ve kterém ale není uvedena kupní cena ani jméno vítězné firmy, protože její vedení si to zatím nepřeje. Insolvenční správkyně OP Miloslava Horská dnes prodej hlavního areálu potvrdila, avšak přesnou kupní cenu neuvedla. "Je vyšší než 50 milionů korun," podotkla.

Předseda představenstva společnosti Astria Group Ondřej Batta ČTK potvrdil, že firma areál koupila. "V současně době naše společnost zahájila provádění nezbytných stavebně-technických analýz s ohledem na další možnou využitelnost areálu," uvedl bez dalších podrobností.

Astria Group byla založena loni a zabývá se pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Firma je personálně propojená s brněnskou společností PV-Recykling, která se specializuje například na demontáž továrních hal a strojních technologií, výkup kovů či likvidací autovraků.

555 věřitelů

Hlavní výrobní a administrativní areál OP v Prostějově je rozlehlý a má několik výrobních a administrativních budov, sklady, teplárnu, kotelnu i železniční vlečku. Horská si proto nechala vypracovat koncepci jeho dalšího využití, která připouští i budoucí rozdělení areálu na více částí.

V prvním kole výběrového řízení vítězný podnikatel Miroslav Dokoupil z Luhačovic loni v létě za celý areál nabídl 25 milionů korun, avšak nesplnil podmínky tendru, takže na podzim bylo vyhlášeno druhé kolo.

Horská už dříve ve zprávě pro brněnský soud vypočítala dosavadní čistý příjem z prodeje několika výrobních areálů bývalých poboček OP a pozemků téměř na 99 milionů korun. V částce není zahrnut výtěžek z prodeje výroby na míru, který činí 58 milionů korun. Součástí výplaty není ani 35 milionů korun z prodeje výrobních areálů OP v Olomouci, Ostravě a Drahanech.

Správkyně loni prodala také část ochranných známek. Například známka OP Prostějov Profashion, která byla vlajkovou značkou zkrachovalého Oděvního podniku Prostějov, byla v aukci vydražena za 790 000 korun. Nyní zbývá prodat ještě například soubor pohledávek, které měl OP u svých odběratelů.

Pohledávky vůči OP nárokuje podle insolvenčního rejstříku 555 věřitelů, kteří požádali celkem o více než dvě miliardy korun. České spořitelně, která je zajištěným věřitelem, prostějovská textilka dluží zhruba 675 milionů korun. Znalci hodnotu podniku odhadli zhruba na miliardu korun.

V dobách, kdy Oděvní podnik provozoval své pobočné závody, pro něj pracovalo až 10 000 lidí. Po vyhlášení konkurzu v roce 2010 se jejich počet postupně snížil na několik stovek.

 

Právě se děje

teď

Krmenčík dal třetí gól za PAOK Soluň, tentokrát v poháru

Český fotbalista Michael Krmenčík vstřelil třetí soutěžní gól za PAOK Soluň. Reprezentační útočník přispěl k domácímu vítězství 5:0 nad Larissou v úvodním osmifinále Řeckého poháru, k brance přidal ještě asistenci.

Sedmadvacetiletý Krmenčík, který v PAOK od ledna hostuje z belgických Brugg, už v deváté minutě připravil vedoucí zásah pro Christose Tzolise. Někdejší plzeňský hráč na začátku druhého poločasu zvýšil střelou zblízka na 3:0 a navázal na nedělní ligový gól proti OFI Kréta. Krmenčíkovi na tři branky v novém působišti stačilo pět zápasů.

Další zprávy