Pokuty za loterie rostou, hazard řeší Ústavní soud

ČTK ČTK
22. 1. 2013 12:30
MF loni zvýšilo počet řízení vůči loterijním firmám o pětinu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo financí loni zahájilo 655 správních řízení vůči provozovatelům loterií. ¨

V meziročním srovnání jde o zhruba pětinový nárůst, když předloni úřad zahájil 535 řízení. Výši uložených pokut za porušení loterijního zákona MF loni zdvojnásobilo na 22,8 milionu korun. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

Ministerstvo financí očekává, že nárůst řízení i uložených pokut bude pokračovat i v letošním roce. Od 1. ledna byl totiž převeden státní dozor pod Specializovaný finanční úřad s celostátní působností. "Očekávám, že tento krok přispěje k ještě vyšší výkonnosti při postihování těch, kteří porušují loterní zákon. Důraz bude kladen také na kontrolu správné výše odvodů z loterií, a to ve spolupráci s jednotlivými správci daně," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

MInisterstvo finance ale musí zároveň kvůli benevolentnímu přístupu k hazardu svoje kroky obhájit u soudu.

Ústavní soud totiž přezkoumá novelu loterijního zákona, která umožňuje provozovat videoloterijní terminály povolené ministerstvem financí až do konce roku 2014. Čtvrtý senát soudu vyhověl podnětu města Klatovy a předložil návrh na zrušení sporné části právního předpisu plénu, tedy sboru všech ústavních soudců. Právě plénum může přezkoumávat a případně i rušit zákony. ČTK to dnes řekl šéf protokolu ÚS Vlastimil Göttinger.

Města kvůli přechodné lhůtě zakotvené v loterijním zákoně zatím prakticky nemohou účinně regulovat hazard, přestože jim toto právo přiznávají starší nálezy Ústavního soudu. Sporná povolení vydalo ministerstvo financí pro takzvané videoloterijní terminály, což jsou výherní automaty napojené přes síť na centrální dispečink.

 

 

Právě se děje

před 51 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy