Pětina Čechů ve volném čase nic nedělá. Aby ušetřila

11. 5. 2014 12:21
Pokud jde o úspory, odpírají si Češi nejvíc při nákupech jídla, pití a oblečení
Foto: archiv

Praha - Češi nejvíc šetří na potravinách a oblečení. Pětina lidí je schopna ušetřit více peněz i jinak, omezuje své koníčky a prakticky nikam nechodí.

Naopak pouze každý desátý člověk se na výdaje neohlíží a nešetří naprosto na ničem. Vyplývá to z průzkumu vyhledávače slev Skrz.cz mezi více než 500 respondenty.

Potraviny uvedlo jako největší příležitost k úspoře 27 procent respondentů. Na jídle a pití šetří především starší lidé. Průzkum dále ukázal, že muži dokážou šetřit více při nákupu potravin, zatímco ženy překvapivě spíše při nákupu oblečení.

Venokované na jídle nešetří

Na 19 procent lidí uvedlo, že dokáže nejvíc šetřit na volnočasových aktivitách - což spočívá v tom, že lidé ve svém volném čase nikam nechodí. Způsoby šetření se výrazně liší u lidí z měst a z malých vesnic.

Z obyvatel hlavního města 38 procent respondentů uvedlo, že dokáže nejvíc ušetřit na potravinách, 14 procent na volnočasových aktivitách. Naopak na malých vesnicích dokáže nejvíc lidí ušetřit na výdajích na volný čas (28 procent), na potravinách při tom šetří jen 18 procent z nich.

Vysokoškoláci si neodpírají

Druhým extrémem jsou lidé s vysokoškolským vzděláním. Ti se ve většině případů neomezují a své volno si hodlají patřičně užít. Tento postoj jich podle průzkumu zastává více než 90 procent.

Kromě oblastí, ve kterých Češi šetří peníze, ukázal průzkum také to, že u nás existuje skupina lidí, které tyto starosti míjí.

Šest procent lidí dokáže nejvíce ušetřit na energiích za bydlení, pět procent za dopravu. Mezi respondenty se sporadicky objevili i lidé, jež nejvíce uspoří na výdajích za bydlení či pojištění.

"Kromě oblastí, ve kterých Češi šetří peníze, ukázal průzkum také to, že u nás existuje skupina lidí, které tyto starosti míjí. Aktuálně může toto prohlásit zhruba každý desátý Čech. Největší podíl lidí s tímto postojem lze z hlediska vzdělání nalézt mezi vysokoškoláky," uvedl Petr Kováčik ze Skrz.cz. Pětina z nich uvedla, že nešetří na ničem.

 

Právě se děje

Další zprávy