Poté hodlá regulaci cen zcela zrušit. Vyplývá to z návrhu, který úřad zveřejnil na internetu.
Po zrušení regulace by úřad přestal stanovovat výši měsíčního paušálního poplatku za telefonní linku u základních programů Standard a Mini, výši hovorného nebo cenu za zřízení linky.
Návrh vychází z analýzy trhu pevných telefonních linek pro soukromé osoby. Na něm má Telecom podíl více než 99,9 procenta.
Podle ČTÚ na trhu není dostatečně rozvinutá konkurence, protože jediným vlastníkem infrastruktury je Český Telecom a budování souběžné sítě by bylo neúnosně drahé. Vstup konkurence zatím neumožnilo ani zavedení pronájmu linek Telecomu.
Telecom již několik let tvrdí, že měsíční paušál u některých cenových programů pro domácnosti nepokrývá náklady, a měl by proto vzrůst. Naopak hovorné by mohlo klesnout nebo zcela zmizet. Standardní výše měsíčního paušálu je nyní zhruba 330 korun.
Firma již dříve uvedla, že chce letos po vzoru mateřské Telefóniky nabídnout telefonování jen za měsíční poplatek. V současnosti nabízí volání bez hovorného o víkendech a mimo špičku.
Paušál je však v těchto případech vyšší, protože navíc k nákladům na provoz přístupové sítě musí pokrývat i náklady na předpokládaný objem hovorů.
Podobnou analýzu úřad provedl i u pevných linek pro firemní zákazníky. I na něm je dominantní Český Telecom s podílem kolem 95 procent. Ceny na tomto trhu rovněž nechce nijak regulovat.
Telecom provozuje kolem 3,2 milionu pevných linek, ale jejich počet každý rok klesá zhruba o pět procent. Konkurují jim zejména mobilní telefony, kterých je v tuzemsku téměř 11,5 milionu.
ČTÚ zatím na internetu zveřejnil k diskusi čtyři z 18 analýz částí telekomunikačního trhu. Podle telekomunikačního zákona měl všechny analýzy ukončit do závěru ledna.