Opora české ekonomiky se kymácí. Vyrábíme méně aut

Radek Pecák Radek Pecák
6. 11. 2012 11:34
Hodnota nových zakázek klesla o pět procent. To znamená, že krize nekončí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: TPCA

Praha - Už dokonce o prudkém poklesu v souvislosti s tuzemskou průmyslovou produkcí hovoří ekonomové po zveřejnění statistických dat za září.

Po srpnovém propadu o 3,1 procenta Český statistický úřad uvedl, že v září průmyslová výroba klesla meziročně o 7,1 procenta.

Hlavním důvodem je výroba motorových vozidel.

Letošní září však mělo ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o dva pracovní dny méně. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů průmyslová produkce klesla o 2,4 procenta. Meziměsíčně byla po očištění od sezonních vlivů včetně vlivu počtu pracovních dnů průmyslová produkce vyšší o desetinu procenta.

"Prudký pokles průmyslové produkce má na svědomí hlavně nižší počet pracovních dnů a slábnoucí domácí i zahraniční poptávka," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Zesilující útlum poptávky se na českém průmyslu začíná stále více projevovat. Tentokrát to podle něj odnesly především automobilky, tedy dosavadní hlavní motor celého průmyslu, exportu a nakonec i HDP. Údaje o průmyslu naznačují, že už rok trvající recese ekonomiky ve třetím čtvrtletí zdaleka neskončila, dodal.

Ubývá nových zakázek

K meziročnímu poklesu dále přispěla výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků a výroba ostatních nekovových minerálních výrobků. Nejvýznamněji vzrostla výroba chemických látek, koksu, rafinovaných ropných produktů a elektrických zařízení.

Nepříliš optimistický výhled je zřejmý i z hodnoty nových zakázek v září. Ta ve vybraných odvětvích meziročně klesla o 5,2 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 4,1 procenta, tuzemské nové zakázky klesly o 7,4 procenta. "K meziročnímu poklesu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů," uvedl ČSÚ.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v září meziročně klesly o dvě procenta.

V letošním třetím čtvrtletí průmyslová produkce meziročně klesla o 2,3 procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů byla nižší o 1,3 procenta. Ve třetím čtvrtletí 2012 bylo ve srovnání se stejným čtvrtletím předchozího roku o jeden pracovní den méně.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy