Odboráři v OKD vyhlásili stávkovou pohotovost

ČTK ČTK
15. 10. 2013 12:20
Jednání o nové kolektivní smlouvě trvají už přes rok.
Foto: NWR

Ostrava - Odboráři v těžební firmě OKD vyhlásili stávkovou pohotovost. Bude trvat, dokud nebude dojednána nová kolektivní smlouva pro roky 2014-2018, o které už se ve firmě jedná déle než rok. Řekl to předseda odborové organizace Dolu Paskov Rostislav Palička.

Odboroví předáci vyhlásili stávkovou pohotovost, poté co v úterý probrali návrh kolektivní smlouvy, který v pondělí oběma stranám předložil zprostředkovatel.

"Stávková pohotovost je vyhlášena vzhledem k tomu, že už se vyjednává více než rok. Teď je tu návrh zprostředkovatele, určitě to není podle představ zaměstnanců, to ponížení tam nějaké bude," řekl Palička. Určité věci kolem návrhu je podle něj potřeba doladit, a pokud jej přijme zaměstnavatel, odboráři návrh předloží zaměstnancům v anketě, zda s ním budou souhlasit.

Podle mluvčího OKD Marka Síbrta je vyhlášení stávkové pohotovosti předčasné. Společnost OKD zatím podle mluvčího k návrhu smlouvy zaujímat jednoznačný postoj, s návrhem se nejdříve musí detailně seznámit a provést analýzu, jaké by měl pro firmu finanční dopady.

"Obecně jsme ochotni ze svých požadavků také ustoupit a věříme, že se nám podaří dosáhnout kompromisní dohody akceptovatelné pro obě strany, která OKD umožní zůstat konkurenceschopnou společností i při současných podmínkách na trhu," uvedl Síbrt.

Jednání trvají přes rok

O nové kolektivní smlouvě vyjednávají odbory s vedením OKD od loňského srpna. Její platnost byla prodloužena ze tří na pět let, má platit pro roky 2014 až 2018. Původně se jednalo o smlouvě na roky 2013-2017, letos na jaře však vyjednávání uvázla na úsporných opatřeních, která začala firma zavádět kvůli špatným hospodářským výsledkům.

Mluvčí OKD uvedl, že předpokládá, že jednání budou v nejbližších dnech pokračovat a obě strany sdělí své postoje. "V okamžiku, kdy mediátor čerstvě předložil svůj návrh kolektivní smlouvy, ani jedna strana se s ním nestihla detailně seznámit, natož aby se k němu vyjádřila, nám přijde předčasné vyhlašovat stávkovou pohotovost. Všechny možnosti jednání podle našeho názoru nebyly dosud vyčerpány," uvedl Síbrt. Vedení společnosti podle něj věří tomu, že se dohodu podaří uzavřít.

Chystané omezování příspěvků na dovolenou a Vánoce, takzvaných 13. a 14. platů, bylo jedním z hlavních důvodů, proč letos horníci vyšli demonstrovat do ostravských ulic. Podle odborů by zaměstnanci v důsledku přišli o 20 procent platu. Vedení OKD uvedlo, že nechtělo plošně snižovat platy, jen příplatky, ale tarifní mzdy by zaměstnancům zůstaly ve stejné výši. Obě strany se nakonec dohodly, že o nové kolektivní smlouvě budou vyjednávat před zprostředkovatelem.

Stávková pohotovost byla v OKD i loni. Tehdy se odboráři nemohli s vedením firmy shodnout na tom, o kolik porostou mzdy. Odboráři chtěli vyhlásit stávku, avšak nemohli, protože k referendu o stávce přišlo málo lidí. Pak přijali návrh zprostředkovatele, podle kterého se zvedly mzdy o tři procenta.

Společnost OKD patří firmě NWR, kterou ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR. V té má zhruba poloviční podíl český podnikatel Zdeněk Bakala. Firma zaměstnává téměř 13 000 lidí a je největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji.

Loni tam hrubá průměrná mzda činila 37 149 korun, pracovníci na šachtách si vydělali průměrně 35 283 korun měsíčně. V Moravskoslezském kraji činila loni průměrná mzda 23 577 korun. Mezi úspornými opatřeními, která OKD zavádí, je například propouštění administrativních pracovníků a pracovníků dodavatelských firem nebo chystané uzavření Dolu Paskov.

Poznámka: Zdeněk Bakala je vlastníkem společnosti Economia, která v nedávné době převzala firmu Centrum Holdings, vydavatele deníků Aktuálně.cz a Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy