Nové lahve Mattoni budou mít ´orlí design´

rg
20. 9. 2007 14:50
Navrhoval je mladý designér Jan Čapek
Nová lahev Mattoni odkazuje i na to, že firma podporuje projekt Návrat orla do Česka.
Nová lahev Mattoni odkazuje i na to, že firma podporuje projekt Návrat orla do Česka. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V příštím týdnu budou v obchodech nové láhve minerálních vod Mattoni. O jejich design se postaral návrhář Jan Čapek, absolvent pražské VŠUP. Ten už vloni vytvořil pro stejnou firmu láhve "Sport" a "Active", za které si odnesl ocenění Czech Grand Design.

Autor jinak pracuje pro výrobce domácích spotřebičů Electrolux. V roce 2004 vyhrál společně s Kryštofem Nosálem druhé místo v soutěži Electrolux Design Laboratory za návrh pračky s názvem Washmen.

Mattoni považuje inovovanou lahev za významnou nejen kvůli samotnému designu. "Při jeho přípravě jsme od počátku usilovali o to, aby výsledný tvar a pojetí také odkazovalo k naší podpoře projektu Návrat orla . Minerální voda Mattoni pochází z neporušeného prostředí Doupovských hor. Proto naše vnímavost ke stavu životního prostředí. Podpora projektu usilujícího o obnovení hnízdících populací orla skalního je jeho přirozeným vyústěním," uvedla firma.

Kvůli přírodě se pracovalo i na odlehčení lahve, tak, aby celkově méně zatěžovala životní prostředí.

Mattoni si zve k tvorbě vzezření svých výrobků významná jména oboru. Například pod designem jejích skleněných láhví je podepsáno italské studio Pininfarina, které jinak dělá pro automobilku Ferrari.

Skleněné láhve Mattoni zůstávají, změny se týkají pouze PET obalů.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy