Na knižním trhu se zrodil největší vydavatel na světě

Simona Holecová
3. 7. 2013 6:09
Penguin Random House pošle ročně do tiskáren na 15 tisíc nových titulů
Foto: Aktuálně.cz

Berlín - S datem 1. července vkročil na knižní trh nový obří hráč: Byla dokončena fúze nakladatelských domů Penguin a Random House.

Spojené vydavatelství lze bez nadsázky označit za první skutečně globální knižní obchod. A největšího vydavatele knih světa.

Spojení vydavatelství Penguin Books mediální společnosti Pearson s vydavatelstvím Random House (patřící pod německý Bertelsmann) bylo oznámeno loni v říjnu. S tím, že v novém podniku si německý vlastník udrží majoritu 53 procent. Tyto údaje nyní sloučená společnost Penguin Random House potvrdila v tiskové zprávě.

Podle odborného webu Galleycat zaměstnává nový megavydavatel ve svých více než 250 pobočkách přes deset a půl tisíce lidí. Ročně odtud pošlou do tiskáren na 15 tisíc nových titulů.

"Společnost Penguin Random House, která vznikla sloučením dvou nejslavnějších jmen ve vydavatelském sektoru, zastřešuje stovky nejčtenějších a nejoblíbenějších spisovatelů. Je mezi nimi i více než 80 laureátů Nobelovy ceny," pochlubila se společnost Penguin v tiskovém prohlášení.

Foto: Aktuálně.cz

Ve "stáji" nakladatelství byste našli taková jména jako John Grisham, George Orwell, Jack Kerouac, El James či letošní laureát Nobelovy ceny za literaturu Mo Jen. Patří sem i v Česku nesmírně populární Terry Pratchett.

Vydavatelství je rozkročeno od USA přes Kanadu, Austrálii, Zéland až po Jižní Afriku, Indii a další asijské země. Zastoupení mají společnost i ve Velké Británii či Španělsku.

Galleycat k tomu uvádí, že jen příjmy Random House loni činily 1,5 miliardy liber, příjmy Penguin dosáhly jedné miliardy liber a provozní zisk 111 milionů liber.

Bertelsmann, který vznikl před 177 lety, je největší mediální skupinou v Evropě. Vlastní rovněž televizní stanici RTL Group. V České republice působí prostřednictvím dceřiné společnosti Euromedia Group, která vlastní nakladatelské značky Knižní klub, Odeon, Ikar či Universum, připomněla agentura ČTK.


 

Právě se děje

před 26 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy