Vydavatelé nechali zavřít dva weby s pirátskými knihami

David Slížek
15. 2. 2012 20:15
Asociace velkých knižních nakladatelů po sedmi měsících soudních řízení nehcala uzavřít web, který sdílel statisíce pirátských knížek.
Foto: Amazon.com

Po stránkách sdílejících pirátské filmy nebo hudbu začíná přihořívat půda pod nohama také webům nabízejícím pirátské knížky.

Skupina několika velkých knižních nakladatelů oznámila, že se jí podařilo nechat na základě soudního rozhodnutí zavřít dva velké servery, které pirátské knihy nabízely.

Weby library.nu a ifile.it měly servery umístěné v Irsku a právě tamní úřady proti nim na základě soudního rozhodnutí zasáhly.

Falešná knihovna

Podle Asociace amerických nakladatelů (AAP) nabízel server library.nu ke stažení zdarma na 400 tisíc knižních titulů. Vydával se přitom za autorizovanou knihovnu, která má k šíření knížek oprávnění.

Podle vydavatelů web vydělal přes 8 milionů eur ročně, zejména na reklamách, darech, které uživatelé provozovatelům posílali, a poplatcích za prémiové účty.

Falešná knihovna byla napojena na úložiště ifile.it, přes které pirátské knížky distribuovala.

Potřebujeme nové nástroje

Celkem 17 nakladatelů, včetně firem jako Camnbridge University Press nebo HarperCollins, podalo na provozovatele obou webů žalobu u německého soudu v Mnichově. Řízení a následné uvedení soudního příkazu do praxe zabralo celkem sedm měsíců.

Takhle zdlouhavý proces se ale nakladatelům nelíbí. Akce proti pirátům je podle jejich slov stojí příliš mnoho času a peněz.

"Na místě jedné zavřené pirátské stránky vyrostou hned stovky podobných webů, kterým musíme věnovat stejné úsilí," prohlásil šéf AAP Tom Allen.

"Neumím si představit příhodnější příklad toho, jak moc potřebujeme nové nástroje, které by podobné zásahy urychlily."

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 2 minutami

Prezidentské volby v Íránu s velkým náskokem vyhrál ultrakonzervativec Raísí

Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce Ebráhím Raísí. Podle dosavadních výsledků dostal v prvním kole hlasování zhruba 62 procent hlasů. Raísího vítězství už předtím naznačil stávající prezident Hassan Rúhání, k zisku mandátu mu poblahopřáli na sociálních sítích i jeho soupeři.

Podle šéfa volební komise odevzdali Íránci dohromady 28,6 milionu hlasů, z nichž zatím 17,8 milionu získal Raísí. Letošních voleb se mohlo zúčastnit 59,3 milionu obyvatel starších 18 let, účast tak byla zřejmě nejnižší ze všech voleb konaných od ustavení islámské republiky v roce 1979, podotýká agentura AP.

"Doufám, že vaše administrativa, pod vedením nejvyššího vůdce ajatolláha Alí Chameneího, učiní islámskou republiku pyšnou, zlepší životní podmínky a zajistí blahobyt a prospěch národa," uvedl podle médií bývalý šéf centrální banky Abdolnáser Hemmatí, který byl jedním z Raísího hlavních soupeřů a který podle komise dostal 2,4 milionu hlasů. Své gratulace ultrakonzervativnímu soudci nabídl i další soupeř a bývalý velitel revolučních gard Mohsen Rezáí, který získal 3,3 milionu hlasů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně zlepšil

Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil, druhý je stále ve vážném stavu. Oba zůstávají v plzeňské fakultní nemocnici v intenzivní péči. Nebezpečné chemikálie unikly v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. 

"Stav jednoho muže je již stabilizovaný, druhý zůstává ve velmi vážném stavu. Oba zůstávají na intenzivní péči," řekla administrátorka nemocnice Libuše Kufnerová.

Po úniku chemikálií zůstali v prostorách firmy čtyři lidé v bezvědomí. Zasažení byli muži ve věku 40 až 60 let. Záchranáři vyhlásili hromadné postižení osob. Obyvatelé v okolí únik neohrozil, nebezpečné látky se nedostaly do kanalizace. Hasiči v pátek lidem preventivně doporučili, aby nevětrali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy