Brno - Lidé v Česku věří, že se jich globální finanční krize příliš nedotkne. Zároveň ale čekají, že se krize protáhne na několik let, a jsou připraveni kvůli tomu šetřit.
Vyplývá to z listopadového průzkumu společnosti STEM/MARK.
Z výzkumu vyplývá, že většina z dotazovaných jsou mírní optimisté. "Lidé očekávají, že se jich krize výrazně nedotkne. Většina z nich (66 procent) předpokládá, že jejich domácnost si po ekonomické stránce povede v roce 2009 stejně, nebo dokonce lépe než letos," uvedli zástupci společnosti.
Blogeři o krizi: Zachránila by nás silnější Evropa? |
Několik let krize
Na druhou stranu je krize považována za nepříjemnost, které budeme muset čelit více let. "Dlouhodobý charakter problému pravděpodobně přivádí 3/4 informované populace k závěru, že obavy z negativního dopadu na domácnost jsou na místě. Velmi se obává dopadů na svou domácnost 22 procent," vyplývá z průzkumu.
Většina dotázaných proto připouští kroky vedoucí k úsporám rodinných rozpočtů. Domácnosti zamýšlejí šetřit na energiích (84 procent), nejspíše odloží zahraniční dovolenou (79 procent), nákup zboží dlouhodobé spotřeby (77 procent) a rekonstrukce nemovitostí (64 procent).
Nejmenší dopad bude mít úsporná politika na nákupy potravin, kde chce šetřit 40 procent.
Nejpravděpodobnější dopady krize vidí většina dotázaných v růstu cen a zvyšování inflace (shodně přes 80 procent). Naopak nejméně jsou očekávány krachy velkých podniků a bank. Obává se jich necelá třetina lidí.
Tlak EU?
Předpokládané omezení výdajů domácností je promítnuto i do hodnocení role vlády a jejích dalších kroků. Za nejsprávnější postup v době krize považuje 86 procent české populace snížení vládních rozpočtových výdajů a nezvyšování zadlužení.
Rozhodnutí vlády vztáhnout pojištění vkladů až do 50 tisíc eur je nejčastěji vnímáno jako krok, který vláda učinila pod tlakem Evropské unie. Soudí tak 46 procent dotázaných.