Vídeň - Ta exkurze nedopadla úplně tak, jak měla.
"Máme tu zkrátka i volné dny, jako je tento. Naši lidé pak musejí zůstat doma," vysvětlil Gabriel Haller, ředitel společnosti Rail Tec Arsenal, proč návštěvníci největšího klimatického tunelu na světě v areálu Rakouského technologického institutu ve Vídni neuvidí vlak, transformátor nebo lanovku bičované vichrem a sněhem, jak slibují firemní prospekty.
Promítaný film tak aspoň prozradil, že své vagóny tady pro tuhé mrazy Finska testovala i ČKD. Mezi klienty z "Ostblocku" šlo ale o výjimku. "Měli jsme tu i nějaký projekt z Maďarska, drtivá většina zákazníků ale přichází ze západní Evropy, USA a Asie. Takže jste zváni," vyzývá Haller firmy ze sousedních zemí bývalého východního bloku.
Malá firma hledá výzkum, zn. za hranicemi a levně
Rail Tec Arsenal je jedním z 1800 výzkumných pracovišť, která do unikátní databáze shromáždil projekt Centrope. Virtuální mapa těchto pracovišť (http://www.centrope-tt.info/rd-map) byla v pondělí představena právě ve Vídni. Manažeři v ní během pěti minut najdou univerzitní i komerční výzkumné pracoviště, které pro svůj produkt potřebují.
Silicon Valley Brno
- Nejspíš už na přelomu února a března se začne v Brně stavět Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC. Projekt za více než tři miliardy má stát do tří let a ke své vůbec první zahraniční spolupráci v historii si ho vybrala prestižní americká klinika Mayo. Podílet se na něm bude brněnské Vysoké učení technické, tamní fakultní nemocnice a Onkologický ústav. ICRC je považováno za přelom v české medicíně.
- Příští rok se začne v Brně stavět Středoevropský technologický institut CEITEC za 6,5 miliardy korun. Čtyři místní univerzity tu budou vyvíjet nové technologie pro firmy podnikající v oborech od nanotechnologie, přes telekomunikace až po molekulární medicínu. Už teď se ke spolupráci hlásí na dvě stovky firem od farmacie, přes potravinářský průmysl až po strojírenství.
- Do roku 2011 má V areálu bývalé Zbrojovky vyrůst Centrum vzdělávání, výzkumu a inovací CERIT. Jeho inkubátor bude usnadňovat začátky devadesáti inovativním, telekomunikačním a počítačovým firmám.
Firma například z Blanska může získat z dvou milionů euro evropských dotací až 5000 euro na testy v unikátních zařízeních, jako je právě klimatický tunel ve Vídni.
Třem stovkám registrovaných laboratoří a drahých výzkumných zařízení z Brna a Jižní Moravy tak Centrope pomůže "zalepit" zakázkami od zahraničních firem podobné díry v kalendáři, jakou se v pondělí "pochlubil" Rail Tec Arsenal.
Centrope tak má dát konkurenční výhodu malým a středním podnikům z Jihomoravského kraje, Dolního Rakouska, Vídně, Burgenlandu, regionu Györ-Moson-Sopron a Bratislavského a Trnavského kraje tvořícím dohromady region Centrope. Zpřístupní jim totiž výzkum na úrovni běžně dostupné jen velkým hráčům.
"Jsme malý region v srdci Evropy a v časech krize nesmíme proti konkurenci bojovat sami," prohlásila náměstkyně vídeňského starosty Renate Brauner. Centrope je podle ní jen součástí většího projektu EU na podporu přenosu poznatků z vědy a výzkumu do komerčních firem, do nějž chce unie do roku 2030 investovat 251 milionů euro.
Dvě místa "na bedně" Centrope patří Praze a Brnu
"Zatím si každý jedeme v tom svém, Centropa je způsob, jak to změnit. Je tu obrovský potenciál pro zlepšení ekonomiky a kvality života.," souhlasil zástupce rektora Slovenské technologické univerzity Robert Redhammer. Podle něj je projekt slibný hlavně pro firmy podnikající na poli energií, recyklace materiálů, informačních a telekomunikačních technologií, medicíny a biotechnologie.
"Spolupráce se sousedními zeměmi nám chybí," potvrdil prorektor Univerzity přírodních zdrojů a aplikovaných věd o životě Josef Glössl. Podobně zaměřené brněnské centrum CEITEC by to ale podle něj mohlo změnit.
Česku patří přes dvě pětiny výzkumných kapacit "širšího regionu" Centrope, kam patří i Praha. Třetím největším inovačním centrem staronového inovačního mocnářství je po Vídni a Praze Brno. Mezi 15 partnerů Centrope patří tamní VUT a Jihomoravské inovační centrum.