Praha - Ministerstvo financí očekává, že deficit veřejných financí v letošním roce dosáhne 5,1 procenta hrubého domácího produktu. Cílem vlády pro letošek přitom bylo 5,3 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněného Fiskálního výhledu ministerstva financí. Pro přijetí eura je nezbytné dodržet tříprocentní hranici. Loni deficit stoupl na 5,8 procenta HDP z předloňských 2,72 procenta.
Zlepšení letošního výsledku je podle MF dosaženo díky získaným prémiím z vydaných dluhopisů, což se v obdobném rozsahu nebude v příštích letech opakovat. "Protože se nejedná o udržitelný strukturální vliv, nepočítáme, z opatrnostních důvodů, s rozvazováním doposud zavázaných výdajů na tento rok," uvádí materiál MF.
Deficit veřejných financí, podle oficiální terminologie deficit vládních institucí nebo deficit vládního sektoru, by v roce 2011 podle plánů MF měl klesnout na 4,6 procenta HDP, v roce 2012 na 3,5 procenta a v roce 2013 na 2,9 procenta. Kolem roku 2016 by chtěla mít vláda veřejné finance vyrovnané.
Vláda kvůli rostoucímu zadlužení a problémům s veřejnými financemi již přistoupila k řadě úsporných kroků. Rozpočet na příští rok počítá například se změnami v daních, snížením příspěvků na stavební spoření i se snížením výdajů většiny ministerstev. Méně peněz půjde i na sociální dávky.
Deficit veřejných financí se počítá z rozdílu příjmů a výdajů ministerstev a dalších státních úřadů, měst a obcí, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů (Pozemkový fond, Podpůrný a garanční lesnický a rolnický fond, Vinařský fond a další), Správy železniční dopravní cesty, transformační instituce Prisko, PPP Centra, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mezistátních úhrad.