Zadlužení domácností vzrostlo za poslední rok o třetinu. Ze zprávy ministerstva financí o vývoji finančního trhu v prvním pololetí roku 2006 vyplývá, že lidé si vzali o téměř 32 procent více půjček.
Je to dlouhodobý trend, který nyní vyhnal absolutní součet dluhů lidí vůči bankám, spořitelnám a hypotečním ústavům na 484,19 miliardy korun.
Problém není výše, ale rychlost
"Absolutní výše zadlužení zatím nedosahuje úrovně obvyklé v západoevropských zemích, ovšem tempo růstu zadlužení je v porovnání s těmito státy mnohem vyšší," řekl náměstek ministra financí Milan Šimáček.
Přírůstek úvěrů poskytnutých domácnostem byl za první pololetí větší než přírůstek vkladů, které u bank překonaly jeden bilion korun.
Přesto odborníci vidí jeden pozitivní jev: lidé se zvolna začínají chovat jako rozumní investoři. Mírně se odklánějí od tradičních bankovních účtů ve prospěch penzijních fondů, fondů kolektivního investování a dalších.
Drtivá většina dluhů jde na byty
Téměř 70 procent úvěrů je spojeno s řešením bytových potřeb domácností. Podle Šimáčka lze předpokládat, že v roce 2006 bude překonána hranice 100 miliard u nově poskytnutých hypotečních úvěrů oproti 73 miliardám Kč v roce 2005.
Rostoucí tempo zadlužení domácností souvisí podle zprávy ministerstva financí s několika faktory. Díky růstu ekonomiky, nízkým úrokovým sazbám, nízké inflaci a rostoucím reálným příjmům se zvyšuje optimismus domácností ohledně budoucnosti.
Roste chuť domácností ke spotřebě a snižuje se averze k zadlužování. Úvěrové instituce urychlují růst zadlužení masivní kampaní spojenou se zjednodušením podmínek pro získání úvěru. K rychlému růstu celkové zadluženosti přispívají také silné ročníky 70. let, které se podepsaly zejména na růstu zájmu o hypotéky a úvěry ze stavebního spoření.