Daňový ráj a vlastník z ciziny. Specifika českých firem

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
10. 7. 2013 13:10
Nejvíce firem se zahraničním vlastníkem ve střední Evropě má Česko, druhé je Slovensko

Praha - Nejvíce firem se zahraničním vlastníkem v regionu střední Evropy má Česko. Takřka čtvrtina tuzemských firem je ovládána ze zahraničí, když 77 procent společností má českého vlastníka.

Nejblíže Česku je Slovensko s 81 procenty, následuje Polsko s 84 procenty a Maďarsko s 91 procenty. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Bisnode.

Zásadnější vliv zahraničních vlastníků se ukazuje v momentě, kdy Bisnode nepočítá společnosti na kusy, ale měří poměr zahraničních prostředků na základním kapitálu společností. I zde vychází Česko spolu se Slovenskem jako země, kde je nejvíce firem ovládáno ze zahraničí.

Podíl zahraničního kapitálu v upsaném základním kapitálu firem v Česku dosahuje na 42 procent, na Slovensku na 40 procent a v Maďarsku na třetinu.

„Investoři shledávají geografickou polohu v srdci Evropy jako výhodnou a spolu s ekonomickým rozvojem jednotlivých ekonomik v posledních letech, relativní politickou stabilitou a podporou zahraničních investic je Česká republika, Maďarsko a Slovensko nejvhodnější volbou," komentuje výsledky studie analytik Bisnode Česká republika Michal Řičař.

„Na druhou stranu nové zahraniční investice jsou malé. Relativně vysoký objem zahraničního kapitálu souvisí s velkou proporcí nadnárodních společností, které zůstávají navzdory krizi," dodává Řičař.

Do Česko-Slovenska z daňového ráje

Česko se Slovenskem mají ještě další specifikum. Je zde nejvyšší podíl objemu investovaného zahraničního kapitálu z destinací považovaných za daňové ráje. V České republice je to 43 procent, na Slovensku 36 procent, naopak v Maďarsku, Polsku a ve Slovinsku se tento poměr pohybuje zhruba kolem 15 procent.

„Daňová optimalizace, ochrana majetku, anonymita vlastnictví a menší byrokracie hrají klíčovou roli napříč všemi zkoumanými státy," říká dále Michal Řičař z Bisnode s tím, že hlavně Nizozemsko a Kypr se ocitají na předních místech z hlediska množství investovaného zahraničního kapitálu.

* jen majoritní vlastníci a společnosti s jedním vlastníkem (v maďarském obchodním rejstříku přesný podíl na společnosti není uveden)
** 40,33 mld. euro není specifikováno, zda se jedná o polský, nebo zahraniční kapitál
*** akciové společnosti nejsou zahrnuty (představuje 44 % kapitálu)

Největší objem zahraničního kapitálu investovaného do základního kapitálu firem pochází z Nizozemska, Německa a Rakouska. Jednotlivé státy mají přitom svá výrazná specifika. Ve třech z pěti sledovaných zemí (Česká republika, Polsko, Slovensko) největší objem kapitálu kontrolují vlastníci z Nizozemska, což ve značné míře souvisí s vytvářením holdingových struktur a daňovou optimalizací. Němci jsou druhými největšími zahraničními vlastníky polských, slovenských a slovinských podnikatelských subjektů. V případě Maďarska je významný objem kanadského, anglického a rakouského kapitálu. Ve Slovinsku je ve značné míře zastoupen řecký kapitál.

„Z uvedených statistik lze vysledovat podstatný závěr: zahraniční kapitál je v úzké vazbě ke geografické poloze, podnikatelskému prostředí i historické propojenosti jednotlivých států, z čehož pramení také množství obchodovaných komodit. Navíc Česká republika, Slovensko a Maďarsko disponují výhodou centrální lokality mezi východem a západem, čímž jsou přirozenou volbou pro značné množství investorů," shrnul výsledky Michal Řičař.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Zápasnice Hanzlíčková získala bronz na ME

Zápasnice Adéla Hanzlíčková získala bronzovou medaili na mistrovství Evropy ve Varšavě. V duelu o třetí místo v kategorii do 68 kg porazila šestadvacetiletá česká reprezentantka za 45 sekund na technickou převahu Ilanu Kratyšovou z Izraele.

Hanzlíčková díky druhé výhře na turnaji vybojovala druhou seniorskou medaili z kontinentálního šampionátu. Vicemistryně Evropy z roku 2019 ve středu ve čtvrtfinále porazila Litevku Danute Domikaityteovou a v boji o postup do finále pak nestačila na Francouzku Koumbu Larroqueovou.

V duelu o bronz Hanzlíčková na Izraelku, jež má na kontě tři evropská stříbra, nastoupila aktivně. Po půlminutě zaútočila o čtyři roky starší soupeřce na nohy, nejprve se ujala vedení 2:0 a krátce poté soupeřku několikrát otočila a rozhodčí zápas ukončil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy