Polský koncern PKN Orlen si loni přišel v přepočtu na 16,6 miliardy korun, což je o celou polovinu méně než v roce 2005.
Stejně si vedl i český Unipetrol, v kterém mají Poláci majoritu. Jeho zisk klesl na 1,62 miliardy korun, což je o více než padesát procent meziročně méně.
"Tržby společnosti se přitom loni oproti roku 2005 zvýšily o 17,3 procenta na 94,59 miliardy korun," řekla pro ČTK tisková mluvčí Michaela Lagronová.
Pokles zisku byl podle ní způsoben jednorázovými položkami.
Evropská komise u soudu
Nyní má ale Unipetrol plné ruce práce s prodejem své dceřiné společnosti Kaučuk. Tu by měla za 5,4 miliardy korun převzít opět polská firma Dwory.
K tomu se ale musí postarat o soudní při proti Evropské komisi. Koncem loňského roku totiž Kaučuk dostal pokutu 17,5 milionu eur, tedy téměř půl miliardy korun, za kartelovou dohodu s firmami Shell, Eni a Dow.
Unipetrolu se nelíbí, že by měl platit za kartel, který měl údajně probíhat v letech 1999 až 2002, tedy v době, kdy majoritním vlastníkem byl ještě stát.
Navíc zástupci firmy tvrdí, že pokuta je nespravedlivá, protože Kaučuk se kartelového jednání přímo nedopustil. Jednání se měl účastnit pouze obchodní zástupce.
Hádka o akcie
Kromě soudní pře s Evropskou komisí se Unipetrol potýká i s Agrofertem Andreje Babiše.
Babiš tvrdí, že za svoji pomoc při privatizaci Unipetrolu měl podle smluv získat "předkupní právo" na některé společnosti ze skupiny.
Pod svá křídla chtěl například získat i nedávno prodaný Kaučuk, Paramo či Chemopetrol.
O podíl ve firmě Agrochemie se nyní s Unipetrolem soudí. Unipetrol by dal přednost mimosoudnímu vyrovnání, Babišův Agrofert přesto zatím trvá na soudním rozhodnutí.