Češi účty za telefon platí. Počet dlužníků výrazně klesl, je nejnižší za deset let

ČTK ČTK
5. 7. 2021 7:55
Počet zákazníků, kteří nezaplatili za telekomunikační služby, je nejnižší za posledních deset let. Přestože počet SIM karet a objemy čerpaných služeb rostou, nové dluhy prakticky nevznikají. Za celý trh jsou to jednotky tisíc případů měsíčně, oproti desetitisícům dlužníků, kteří několik let přibývali po hypoteční krizi z roku 2008.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Podle údajů Českého telekomunikačního úřadu loni přibyla jen tisícovka nových řízení ve II. stupni, tedy na základě rozkladu, což byl meziroční pokles o dvě třetiny případů. Z celkových 69 tisíc účastnických sporů I. stupně jich v roce loni úřad vyřešil 35 tisíc. Pozitivní vliv na pokles počtu neplatičů má i zvýšená ochrana spotřebitele platná od dubna 2020, která zjednodušuje proces přenosu čísla a reguluje výši sankce při předčasném ukončení smlouvy.

Telekomunikace se na celkovém počtu dlužníků podle inkasní společnosti M.B.A. Finance podílí 13 procenty. Průměrný dluh se mírně zvýšil a za tři roky narostl o 16 procent na 5407 korun, což ovlivnila změna skladby čerpaných služeb. Zatímco provolané minuty již přes pět let stagnují a cena za neomezené mobilní volání za tři roky spadla na polovinu, přenesená data exponenciálně rostou a mobilní internet si drží vyšší ceny.

Operátorům tak data generují největší zisky, ale jsou také rizikovější, protože vysoké účty za datové služby při nezaplacení způsobují vyšší ztráty. "Snaží se (operátoři) klientům nastavit optimální tarif podle toho, jaké služby využívají, aby nehrozilo riziko přehnaně vysokých faktur za jejich dokupování, a případně včas reagují pozastavením služeb, aby nevznikla zbytečně vysoká pohledávka," uvedl provozní ředitel M.B.A, Jakub Zetek.

V Česku je téměř 15 milionů aktivních mobilních SIM karet.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy