Průmysl nadále zůstává motorem české ekonomiky, hlavním tahounem jeho růstu byl i v září
automobilový průmysl, shodli se oslovení analytici. Mírný pokles tempa růstu proti předchozímu měsíci způsobil podle nich nižší počet pracovních dní. Průmyslová výroba, která se významně podílí na vzestupu ekonomiky, v září podle ČSÚ mírně zpomalila tempo růstu na 7,1 procenta ze srpnových 8,6 procenta.
Tahounem průmyslu zůstává automobilový sektor, v němž dynamika postupně narůstá v souvislosti s náběhem výroby v kolínské automobilce TPCA, řekl ČTK analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. TPCA se příznivě projevuje nejen v oblasti výroby dopravních prostředků, ale i v souvisejících odvětvích, jakými je například výroba plastových výrobků, doplnila analytička ING Wholesale Banking Jana Steckerová.
Třetí nejrychlejší tempo růstu zaznamenalo podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky výroba koksu a rafinérské zpracování ropy. To pravděpodobně souvisí se zářijovou poptávkou po ropných produktech na světových trzích, respektive výpadkem produkce ropných produktů v USA v důsledku hurikánu Katrina, dodal.
Analytik Komerční banky Jan Vejmělek připomněl, že pondělní data zahraničního obchodu ukázala na snížení tempa růstu exportů, což dnešní data o tržbách z přímého vývozu průmyslových podniků potvrdila. Automobily se vyrábějí, jejich prodej zatím zaostává, což by se však mělo v nadcházejících měsících změnit. "K tomuto optimismu nás vedou především stále se lepšící data ze světové ekonomiky, pro nás především z Německa," poznamenal.
Vadou na kráse dat je podle Sobíška jen klesající zaměstnanost v průmyslu. Pokles je sice způsobován převážně úbytkem zaměstnanců v síťových odvětvích, ale rovněž zpracovatelské podniky snížily svůj přírůstek zaměstnanosti na meziročních 0,5 procenta. "Průmysl s řešením vysoké nezaměstnanosti těžko pomůže," podotkl analytik.
Český průmysl profituje z přílivu zahraničních investic z uplynulých let, jejichž plody jsou viditelné právě zejména v automobilovém průmyslu, s ním souvisejících výrobách a ve výrobě elektroniky, shrnul analytik PPF Asset Management Radomír Jáč.
S oživením ekonomiky eurozóny lze podle něj čekat další příznivé výsledky i pro český průmysl. Ten by prý v tomto kontextu neměl mít problém vypořádat se s relativně silnou korunou a s postupným růstem úrokových sazeb. "I v dalších měsících očekáváme, že průmyslová výroba zůstane pozitivně ovlivňována vysokou produkcí automobilového průmyslu, a udrží si
tempo růstu kolem sedmi procent," uzavřela Steckerová.