Češi se za prací nechtějí stěhovat ani dlouho dojíždět, hledají zaměstnání blízko domova

Sandro Elčić
22. 11. 2017 14:42
Většinu lidí v Česku by k přestěhování nepřiměla ani zajímavější práce nebo vyšší mzda, ukázal průzkum.
Ani vidina lepší práce většinu Čechů ke stěhování nepřiměje. Ilustrační snímek.
Ani vidina lepší práce většinu Čechů ke stěhování nepřiměje. Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Češi jsou stále méně ochotní stěhovat se kvůli novému zaměstnání. Platí to v rámci Česka i do zahraničí. Za žádných okolností by o stěhování za prací neuvažovalo celkem 65 procent respondentů, což je o devět procentních bodů více než před dvěma lety.

Vyplývá to z průzkumu společnosti Behaviolabs.com, který provedla na vzorku 1695 respondentů pro personální agenturu Grafton Recruitment.

"Klesající ochota Čechů ke stěhování za prací je logickým důsledkem snižující se nezaměstnanosti a růstu mezd," uvedla Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitmentu.

"Mobilita Čechů je tradičně ve srovnání se západní Evropou nižší, a i když by s příchodem mladších generací na pracovní trh měla spíše růst, v souvislosti s dobrými příležitostmi nabízenými napříč celou Českou republikou naopak klesá," dodává Součková.

Třetina respondentů se za prací už někdy stěhovala, nejčastěji do jiného kraje v rámci ČR. Více než 80 procent dotázaných se stěhovalo do jiného kraje nebo do zahraničí, zatímco v rámci kraje nebo okresu upřednostňují dojíždění. Nejčastějším důvodem pro přestěhování je výše mzdy, v zahraničí je významným motivem také příležitost naučit se cizí jazyky.

Více než polovina dotázaných uvedla, že je optimální dojíždět do práce do 30 minut. Přesto jich však většina dojíždí 30 minut a déle. Délka dojíždění je po mzdě druhým nejdůležitějším faktorem, který Češi při výběru zaměstnání hodnotí.

Podle průzkumu jsou zaměstnanci ochotní místo 30 minut cestovat celou hodinu pouze za předpokladu, že jim bude nabídnuta alespoň o pětinu vyšší mzda.

 

Právě se děje

Další zprávy