Češi se za prací nechtějí stěhovat ani dlouho dojíždět, hledají zaměstnání blízko domova

Sandro Elčić
22. 11. 2017 14:42
Většinu lidí v Česku by k přestěhování nepřiměla ani zajímavější práce nebo vyšší mzda, ukázal průzkum.
Ani vidina lepší práce většinu Čechů ke stěhování nepřiměje. Ilustrační snímek.
Ani vidina lepší práce většinu Čechů ke stěhování nepřiměje. Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Češi jsou stále méně ochotní stěhovat se kvůli novému zaměstnání. Platí to v rámci Česka i do zahraničí. Za žádných okolností by o stěhování za prací neuvažovalo celkem 65 procent respondentů, což je o devět procentních bodů více než před dvěma lety.

Vyplývá to z průzkumu společnosti Behaviolabs.com, který provedla na vzorku 1695 respondentů pro personální agenturu Grafton Recruitment.

"Klesající ochota Čechů ke stěhování za prací je logickým důsledkem snižující se nezaměstnanosti a růstu mezd," uvedla Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitmentu.

"Mobilita Čechů je tradičně ve srovnání se západní Evropou nižší, a i když by s příchodem mladších generací na pracovní trh měla spíše růst, v souvislosti s dobrými příležitostmi nabízenými napříč celou Českou republikou naopak klesá," dodává Součková.

Třetina respondentů se za prací už někdy stěhovala, nejčastěji do jiného kraje v rámci ČR. Více než 80 procent dotázaných se stěhovalo do jiného kraje nebo do zahraničí, zatímco v rámci kraje nebo okresu upřednostňují dojíždění. Nejčastějším důvodem pro přestěhování je výše mzdy, v zahraničí je významným motivem také příležitost naučit se cizí jazyky.

Více než polovina dotázaných uvedla, že je optimální dojíždět do práce do 30 minut. Přesto jich však většina dojíždí 30 minut a déle. Délka dojíždění je po mzdě druhým nejdůležitějším faktorem, který Češi při výběru zaměstnání hodnotí.

Podle průzkumu jsou zaměstnanci ochotní místo 30 minut cestovat celou hodinu pouze za předpokladu, že jim bude nabídnuta alespoň o pětinu vyšší mzda.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy