Češi se za prací nechtějí stěhovat ani dlouho dojíždět, hledají zaměstnání blízko domova

Sandro Elčić
22. 11. 2017 14:42
Většinu lidí v Česku by k přestěhování nepřiměla ani zajímavější práce nebo vyšší mzda, ukázal průzkum.
Ani vidina lepší práce většinu Čechů ke stěhování nepřiměje. Ilustrační snímek.
Ani vidina lepší práce většinu Čechů ke stěhování nepřiměje. Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Češi jsou stále méně ochotní stěhovat se kvůli novému zaměstnání. Platí to v rámci Česka i do zahraničí. Za žádných okolností by o stěhování za prací neuvažovalo celkem 65 procent respondentů, což je o devět procentních bodů více než před dvěma lety.

Vyplývá to z průzkumu společnosti Behaviolabs.com, který provedla na vzorku 1695 respondentů pro personální agenturu Grafton Recruitment.

"Klesající ochota Čechů ke stěhování za prací je logickým důsledkem snižující se nezaměstnanosti a růstu mezd," uvedla Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitmentu.

"Mobilita Čechů je tradičně ve srovnání se západní Evropou nižší, a i když by s příchodem mladších generací na pracovní trh měla spíše růst, v souvislosti s dobrými příležitostmi nabízenými napříč celou Českou republikou naopak klesá," dodává Součková.

Třetina respondentů se za prací už někdy stěhovala, nejčastěji do jiného kraje v rámci ČR. Více než 80 procent dotázaných se stěhovalo do jiného kraje nebo do zahraničí, zatímco v rámci kraje nebo okresu upřednostňují dojíždění. Nejčastějším důvodem pro přestěhování je výše mzdy, v zahraničí je významným motivem také příležitost naučit se cizí jazyky.

Více než polovina dotázaných uvedla, že je optimální dojíždět do práce do 30 minut. Přesto jich však většina dojíždí 30 minut a déle. Délka dojíždění je po mzdě druhým nejdůležitějším faktorem, který Češi při výběru zaměstnání hodnotí.

Podle průzkumu jsou zaměstnanci ochotní místo 30 minut cestovat celou hodinu pouze za předpokladu, že jim bude nabídnuta alespoň o pětinu vyšší mzda.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Akreditační úřad zastavil řízení k omezení akreditace lékařství v Ostravě. Chyby škola napravila, tvrdí

Akreditační úřad zastavil správní řízení k omezení akreditace oboru všeobecného lékařství na Ostravské univerzitě, které vedl kvůli pochybení u přijímacích zkoušek v minulosti. Škola podle něj u zkoušek pro akademický rok 2019/2020 chyby napravila. Současná akreditace ji opravňuje přijímat nové uchazeče do 31. května letošního roku. Pro přijímání studentů i po tomto datu musí fakulta získat novou akreditaci. Žádost o ni zatím Národní akreditační úřad neobdržel.

"Vzhledem ke skutečnosti, že došlo ke zjednání nápravy, Rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství rozhodla zastavit správní řízení k omezení akreditace magisterského studijního programu Všeobecné lékařství spočívající v zákazu přijímat ke studiu daného studijního programu další uchazeče," uvedl ředitel odboru kanceláře akreditačního úřadu Jiří Smrčka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy