Češi opět nakupují. Daří se hlavně e-shopům a autosalonům

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
5. 11. 2014 9:48
Maloobchodní tržby v září zrychlily meziroční růst na 6,2 procenta. Vánoce by díky ekonomickému oživení mohly být bohatší než loni.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Maloobchodní tržby v Česku v září zrychlily meziroční růst na 6,2 procenta, zatímco v srpnu rostly o 2,7 procenta. Růst tržeb se tak vrátil na červencovou úroveň, přispěl k tomu hlavně motoristický segment. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Při očištění tržeb o vliv různého počtu pracovních dní bylo ale zvýšení o něco menší, a to 4,5 procenta. Za celé třetí čtvrtletí se tržby meziročně reálně zvýšily o 5,1 procenta.

Zářijové výsledky jsou zhruba o procento lepší, než očekávali analytici. "Ve srovnání s očekáváním trhu vyznívá výsledek pozitivně a potvrzuje pokračování expanze české ekonomiky," říká hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Maloobchod táhne prodej aut

Jedním z tahounů maloobchodního růstu jsou podle Pavla Kulhavého ze společnosti PwC Audit již tradičně autosalony. "Jejich dvojciferný meziroční růst tržeb naznačovaly již dříve zveřejněné registrace osobních aut, které se v září zvýšily téměř o pětinu," upřesňuje.

Tržby prodeje a oprav motorových vozidel vzrostly bez očištění o kalendářní vlivy meziročně o 15,3 procenta. Samotné opravy si polepšily o 18,3 a prodej vozidel a náhradních dílů o 14,6 procenta.

Dvouciferný růst e-shopů i elektroniky

Nejvýraznější růst zaznamenal prodej přes internet či prostřednictvím zásilkové služby - o 22,6 procenta. Výrazně stouply tržby také u specializovaných maloobchodů s počítačovým a komunikačním zařízením - o 20,8 procenta.

"S blížícími se Vánocemi, které by letos díky ekonomickému oživení mohly být bohatší než loni, očekávám pokračující růst tržeb na internetu. Ten se stal tradičním místem prodejů pro elektroniku, ale stále častěji i pro další druhy zboží, pro které jsme ještě donedávna chodili pouze do kamenných prodejen," vysvětluje Kulhavý.

Tržby dále porostou

V samotném maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot tržby meziročně stouply při očištění o kalendářní vlivy o 1,2 procenta a bez očištění o 2,4. Konkrétně tržby u nepotravinářského zboží si polepšily o 3,7 procenta, u pohonných hmot o 2,8 procenta a u potravin o 0,5 procenta.

Růst tržeb v maloobchodě by měl pokračovat i v následujících týdnech. "To je především v předvánočním období pro obchodníky dobrá zpráva," doplňuje Brožka.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Šestnáct lidí a dvě firmy čelí obžalobě kvůli daňovým únikům za čtvrt miliardy

Obžalobu na 16 lidí a dvě firmy podal v pátek olomoucký krajský státní zástupce kvůli daňovým únikům za 250 milionů korun. Uvedla to na svém webu Česká televize. V kauze figuruje opavská společnost FAU, která obchodovala s minerálními oleji a jako důsledek činnosti státních úřadů skončila v konkurzu. Případem se bude zabývat olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě.

"Dnešního dne byla podána obžaloba pro daňové úniky ve výši čtvrt miliardy korun. Obžalováno bylo 16 fyzických a dvě právnické osoby," uvedl Studený. Obžalovaní jsou jako organizovaná skupina. Upřesnil, že se obžaloba týká obchodů FAU s.r.o.

Trestní stíhání policie zahájila v roce 2018. Nynější obžalované tehdy obvinila z toho, že v roce 2013 uměle vytvořili řetězec firem, aby se vyhnuli zaplacení DPH z obchodu s pohonnými hmotami.

FAU je v konkurzu. Státní úřady na ni v roce 2016 vydaly zajišťovací příkazy za stovky milionů korun s odůvodněním, že se zapojila do karuselového podvodu. NSS ale v roce 2019 dospěl k závěru, že celníci neměli pro tak velký zákrok dost silný důvod. Společnost následně uspěla s několika žalobami proti rozhodnutí a postupům finanční správy a celníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy