Češi nevydrží šetřit. Nové auto či elektroniku chtějí hned a neváhají se kvůli tomu zadlužit

Janis Aliapulios Olga Skalková Janis Aliapulios, Olga Skalková
21. 2. 2018 14:27
Alespoň jeden úvěr nepočítaje hypotéku splácí nyní každý pátý Čech, třetina z těchto lidí má dvě nebo více půjček. Domácnosti se často zadlužují impulzivně přímo při nákupu, platí to například pro spotřební elektroniku nebo bílé zboží.
Dluhy. Ilustrační foto
Dluhy. Ilustrační foto | Foto: Profimédia.cz

Praha - Zatímco v minulosti si lidé častěji šetřili peníze na konkrétní zboží a případný úvěr si pečlivě rozmýšleli, nyní si stále častěji půjčují impulzivně přímo při nákupu. Ukázal to průzkum společnosti NMS Market Research pro Českou bankovní asociaci.

Výhodnou splátkovou akci v něm uvedlo jako hlavní důvod půjčky na nákup zboží 41 procent lidí. Další více než třetina lidí si půjčila především proto, že nechtěla na koupi čekat a šetřit.

"Mentalita českých spotřebitelů se viditelně mění. Projevuje se tady netrpělivost, že když například soused něco má, tak já to chci taky," uvedl výkonný ředitel České bankovní asociace Petr Štěpánek.

Na to, že se nákupy na dluh odehrávají do velké míry impulzivně, ukazují také data o zboží, na jehož pořízení si lidé půjčují peníze. Nejčastěji se podle průzkumu jedná o spotřební elektroniku (30 procent) či bílé zboží (24 procent). Naopak na studium či na splácení jiné půjčky si půjčuje u banky či splátkové společnosti jen minimum lidí.

Právě snaha hradit splátky starší půjčky jiným úvěrem je přitom jedním z hlavních znaků takzvaného rizikového půjčování. Mezi další faktory patří například větší počet půjček splácených najednou, půjčování si na běžnou spotřebu nebo zábavu či zadlužování se při dlouhodobém nedostatku financí.

Jak jsou na tom Češi s půjčkami.
Jak jsou na tom Češi s půjčkami. | Foto: NMS Market Research

Celkem v současné době splácí nějaký spotřebitelský úvěr 27 procent Čechů, mezi rizikové dlužníky, u kterých je vetší pravděpodobnost, že nebudou svoje závazky hradit řádně a včas, patří více než čtvrtina z nich.

"Jakkoli je podíl rizikových půjček relativně vysoký, dobrá zpráva je, že si čeští spotřebitelé začínají uvědomovat rizika plynoucí z vyššího počtu spotřebitelských půjček a stále častěji přistupují k jejich konsolidaci neboli slučování do jediného úvěru," uvedl Štěpánek.

Jak jsou na tom Češi s půjčkami.
Jak jsou na tom Češi s půjčkami. | Foto: NMS Market Research

Průzkum dále ukázal, že v oblasti spotřebitelských půjček jsou více rizikoví lidé ve středním věku, kteří žijí sami a mají nízké vzdělání. Větší riziko je také u mužů než u žen. Rizikoví dlužníci tíhnou k tomu, brát si menší půjčky, ale mají jich obvykle více najednou. Často si půjčují u nebankovních institucí na zbytné věci a zhruba pětina z nich už si někdy v životě půjčila peníze i na splácení jiného úvěru.

Takzvaná mediánová výše spotřebitelské půjčky v Česku, která dělí dlužníky na dvě stejně velké skupiny, nyní činí 45 tisíc korun. Znamená to, že polovina lidí splácí úvěr vyšší než 45 tisíc a polovina menší.

Jak jsou na tom Češi s půjčkami.
Jak jsou na tom Češi s půjčkami. | Foto: NMS Market Research

Největší je podle průzkumu skupina lidí s půjčkou ve výší 100 až 250 tisíc korun (18 procent), méně než pět tisíc korun splácí 12 procent lidí.

Podle výkonného ředitele České bankovní asociace Petra Štěpánka je vidět, že se zlepšuje finanční gramotnost obyvatel. Průzkum ukázal, že 31 procent lidí by v situaci, kdy by nebyli schopni splácet, oslovilo věřitele a pokusilo by se vyjednat si odklad splátky. Čtvrtina by řešila problém půjčkou od příbuzných a stejně velká část lidí by zkusila půjčky sloučit do jedné.

Jak jsou na tom Češi s půjčkami.
Jak jsou na tom Češi s půjčkami. | Foto: NMS Market Research

Jen procento lidí by přestalo splácet do doby, než by se jejich finanční situace zlepšila. "Na druhou stranu je třeba říci, že kvalita finanční gramotnosti jde nahoru jen pomalu. Finanční vzdělávání je věčné téma. Nemůžeme si myslet, že to lidi jednou naučíme a oni už budou finančně gramotní napořád. Mimo jiné i proto, že ze škol přicházejí stále nové generace," řekl Štěpánek.

Ke konci loňského roku měly české domácnosti podle údajů ČNB spotřebitelské úvěry v bankách a splátkových firmách za více než 250 miliard korun. Většina z tohoto objemu připadá na banky, nebankovní společnosti mají na trhu zhruba pětinový podíl.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy