Ceny energií na trhu klesají, část tuzemských dodavatelů zlevňuje

ČTK ČTK
12. 2. 2024 10:54
Elektřina a plyn jsou na energetickém trhu v posledních měsících levnější. Nyní na to reagují i někteří velcí dodavatelé v Česku. Společnost ČEZ od poloviny února zlevní své fixované produkty v průměru o několik stovek korun za megawatthodinu (MWh). Ceníky postupně snižuje také společnost innogy. Další dodavatelé se zlevňováním vyčkávají, protože produkty nakoupili s předstihem za vyšší ceny.
Ceny elektřiny a plynu na energetickém trhu klesají.
Ceny elektřiny a plynu na energetickém trhu klesají. | Foto: Jakub Plíhal

ČEZ sníží fixované ceníky elektřiny a plynu ode dneška, ceny v nich budou stejně jako loni každým rokem závazku postupně klesat. "Naši strategii promítat pokles velkoobchodních cen energií do ceníků pro naše zákazníky držíme i v letošním roce a přicházíme s dalším velkým zlevněním. Zákazníkům na fixovaných produktech cenu snížíme v průměru o 12 procent na elektřině i na plynu," uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Elektřina na nejběžnější sazbě D02d zlevní při tříleté fixaci v průměru o zhruba 480 korun za megawatthodinu, při tříleté fixaci bude první rok za 3590 korun za MWh, druhý rok o 300 korun levnější a třetí rok bude za 2890 Kč za MWh. U plynu bude průměrný pokles 220 korun za MWh.

Na současný trend na trhu reaguje také innogy. "Například u plynu revidujeme ceníky na měsíční bázi a od února jsme snížili ceny plynu pro nové i stávající zákazníky v řádu stokorun za MWh. Aktuálně navíc připravujeme pro příští dny novou kampaň, ve které představíme atraktivní novinky pro zákazníky, kteří přejdou s dodávkou plynu nebo elektřiny k innogy," řekl mluvčí Pavel Grochál. Detaily nechtěl nyní komentovat.

Pražská energetika (PRE) zatím úpravu svých ceníků v dohledné době neplánuje. "Cenu produktů jsme pro většinu našich zákazníků plošně snižovali od září loňského roku a s těmito cenami jsme vstoupili i do roku nového," řekl mluvčí Karel Hanzelka. Upozornil, že i přes poměrně optimistický vývoj cen na burze je zatím předčasné predikovat, kdy a v jaké míře se pokles velkoobchodních cen projeví v koncových cenách pro zákazníky.

"Je potřeba si uvědomit, že dodavatelé nakupují komodity postupně a s předstihem, který může činit jeden rok i více. V koncových cenách pro zákazníky se tedy velkoobchodní ceny odrážejí se zpožděním. Současné ceny odpovídají velkoobchodním cenám z roku 2023," uvedl Hanzelka.

To, že mají velcí dodavatelé elektřinu pro své zákazníky pro letošní rok většinou nakoupenou dopředu, řekl také mluvčí E.ON Roman Šperňák. Aktuální ceny pro odběratele se tak podle něj odvíjí zejména od cen, za které dodavatelé nakupovali dříve. "Důležité je si i uvědomit, že narůstá důležitost denního vyvažování v elektřině," zdůraznil Šperňák. Současný pokles cen energií na trhu je tak podle Šperňáka zejména pozitivním výhledem do budoucna.

"Dá se předpokládat, že v tomto roce budou ceny spíše stabilní a minimálně by neměly růst, ale asi se nedají úplně očekávat výrazné poklesy," dodal Šperňák. Podle něj bude zajímavé sledovat, jak se budou odvíjet ceny pro nadcházející zimu a rok 2025, kde by se trend klesajících cen mohl projevit více.

Cena ročního kontraktu na plyn na nizozemské burze, který je určující pro cenový vývoj pro konečné zákazníky, letos v lednu klesla o 11 procent. Cena elektřiny na burze v Lipsku k dodání v příštím roce klesla o 12 procent.

Video: Teď bych se bála fixovat elektřinu na tři roky. Ale zkontrolujte účty, radí novinářka (13. 11. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Jana Klímová | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy