Praha - Majitelé a pronajímatelé budov se nakonec zřejmě nemusí děsit výdajů, které jim od letošního roku měly přinést povinné energetické štítky. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž chystá zmírnění této povinnosti.
"V případě prodeje či pronájmu budovy by mělo být možné takzvané energetické štítky nahradit vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepla za poslední tři roky," řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.
Majitelé rodinných domů a bytů či společenství vlastníků tak podle odborníků "ušetří" od několika tisíc až do 15 tisíc korun, které si za průkaz energetické náročnosti účtují státem autorizovaní experti.
"Chtěli jsme přijít se smířlivější variantou pro české občany," vysvětluje navrhovanou změnu Kuba.
Bylo třeba získat zkušenosti
Nová povinnost přitom platí teprve od letošního ledna. Proč tedy ministerstvo nepřišlo s takovým návrhem už dříve?
"Byli jsme vázáni evropskou směrnicí. Bylo třeba získat nové zkušenosti," tvrdí Kuba.
A podle něj resort za tuto krátkou dobu odhalil řadu problémů. "Ukázalo se, že štítků je potřeba velké množství a pověřených auditorů naopak málo," popisuje zkušenosti s energetickými štítky Kuba. Docházelo tak k odkladům, což mohlo být pro majitele nemovitostí velmi nevýhodné.
Kromě prodeje či pronájmu starších domů a bytů se zmírnění zákona dotkne také budov, které jsou kulturní památkou nebo se nacházejí v památkové zóně. Na ně se sice povinnost dokládat energetickou náročnost ani podle stávající podoby zákona nevztahovala. Nyní ale nebudou muset ani prokazovat závazným stanoviskem úřadů památkové péče to, že jsou skutečně kulturní památkou.
Povinnost doložit splnění požadavků na energetickou náročnost má naopak stále platit u velkých rekonstrukcí a u nových budov.
Sankce zatím nehrozí
Na prosazení změny zákona začne ministerstvo průmyslu a obchodu pracovat co nejdříve. Jako nejzazší termín, kdy by měl zákon nabýt účinnosti po schválení Parlamentem, vidí Kuba počátek příštího roku.
"Budeme se ale snažit, aby to bylo ještě rychleji," říká Kuba. "Rádi bychom to stihli ještě během posledního kvartálu letošního roku," doplňuje Kubu další poslanec za ODS František Dědič.
Majitelé nemovitostí, kteří plánují jejich prodej ještě před změnou zákona, se oproti původním tvrzením zatím nemusejí bát pokut. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Pavla Šolce se resort v současné době zaměřuje na monitoring velkých projektů, a to zatím spíše formou poradenství, ne sankcí.
Štítků se nevzdáváme
Vyjmutí starších domů a bytů z této povinnosti ale podle zástupců ministerstva neubírá energetickým štítkům jejich smysl.
"Nechtěli jsme pouze změnu ze dne na den. Štítky smysl mají, ale jejich plošné zavedení je otázkou horizontu let," vysvětluje Kuba.
Podle něj chce resort majitele nemovitostí postupně přesvědčit o jejich smyslu a dosáhnout stádia, kdy je budou chtít sami, nikoli nuceně ze zákona.