Vybíráte schodiště? Jaké se pro vás hodí nejvíce?

Andrea Berniová
5. 9. 2012 10:02
Dřevěné, kovové, betonové či kamenné? Nabídka je široká, vybírejte ale pečlivě
A jak bude vypadat vaše schodiště?
A jak bude vypadat vaše schodiště? | Foto: Reuters

Stavíte či rekonstruujete patrový dům či mezonet a přemýšlíte, jaké schodiště vybrat? Jde o velmi výrazný prvek interiéru a jeho výběr může silně ovlivnit vnitřní prostředí vašeho domu. Schodiště by mělo ladit s celkovým zařízením interiéru.

Pokud máte spíše moderní nábytek, vyznáváte čisté linie a ornamentálnost vám nic neříká, pravděpodobně se vám zalíbí nášlapy z kovu a skleněné zábradlí. Jestli si ale potrpíte na starožitný nábytek a doplňky, bude se vám pravděpodobně zamlouvat dřevěné schodiště a vyřezávaným zábradlím. Můžete mít i kompromis: třeba dřevěné nášlapy a zajímavé kovové zábradlí.

U dřeva na schodišti ale může nastat problém: je potřeba ho sladit s jinými dřevěnými součástmi interiéru, tedy s podlahou, dveřmi či nábytkem.

Chcete točité, anebo přímé schodiště?

Můžete mít i kamenné, betonové či laminátové schodiště. Zásadní samozřejmě je, aby plnilo svůj účel - tedy aby se po něm pohodlně a bezpečně chodilo.

Ozdobné prvky a design, to už je nadstavba, která může váš interiér vkusně doplnit. Zvažte také, kolik prostoru váš dům nabízí. Pokud máte dost místa, můžete si dovolit přímé schodiště. Do poněkud stísněnějších prostor se hodí spíš to točité.

Dětem hrozí nebezpečí

Schodiště musí být hlavně kvalitní a bezpečné. Proto pečlivě vybírejte firmu, která vám ho zhotoví a připevní. Dejte spíš na doporučení přátel a známých než na reklamy.

Pokud máte malé dítě, i kvalitní schodiště se pro něj může stát hrozbou. Na dítě nemůžete dohlížet pořád, proto schodiště raději zabezpečte, dokud po něm vaše ratolest nebude umět chodit bez pomoci. Schodiště by vždy mělo být dostatečně osvětlené.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy