Teplice budou mít nákupní centrum vedle magistrátu

Veronika Skálová Veronika Skálová
11. 10. 2011 9:58
Místní developerská společnost postaví na hlavním náměstí pětipatrové nákupní centrum
Vizualizace nákupního centra Fontána v Teplicích.
Vizualizace nákupního centra Fontána v Teplicích. | Foto: JTH

Teplice - Podobná "bitva o zákazníky" mezi nákupním centrem na okraji a ve středu města, jakou před lety prorokovali Brnu, čeká i Teplice. V Teplicích zatím konkurent v centru města chybí, ale brzy se začne stavět přímo na centrálním náměstí.

Centrum Fontána má vyrůst do dvou let na místě budovy nikdy nedokončeného hotelu, z níž se využívala pouze dvě podlaží. Společnost JHT teplického podnikatele Jaroslava Třešňáka, která je developerem i investorem projektu, plánuje obyvatele města lákat na nákupy na celkem 20 tisících čtverečních metrech.

Bourací práce, které mají trvat dva měsíce, už začaly, samotné centrum plánuje developer otevřít 16 měsíců po zahájení samotné stavby. Ta bude stát asi miliardu korun, budova vyroste do výše pěti poschodí v blízkém sousedství magistrátu i kolonády lázeňského města. Do podzemního parkoviště se má vejít 400 aut.

"V Teplicích dnes není žádné moderní nákupní centrum s výjimkou Olympie, která se ovšem nachází na okraji města. Trendem v nakupování je návrat do center měst.  Fontána tak bude přirozenou nákupní destinací, snadno dostupnou pro pěší i ty, kteří přijedou autem nebo veřejnou dopravou," uvedl Rostislav Veselý z maloobchodního týmu Cushman & Wakefield, který na obsazování plánovaného centra spolupracuje s developerem.

Poradenská společnost spočítala, že v Teplicích připadá na každých tisíc obyvatel 570 čtverečních metrů moderních nákupních ploch. "To je pod průměrem jiných středně velkých měst  jako například Zlín či Karlovy Vary. Maloobchodní trh v těchto městech přitom považujeme za zdravý," doplnil Veselý.

K podobné situaci došlo v roce 2005 v Brně, kde zavedeným nákupním centrům na okrajích města vyrostla konkurence v podobně Galerie Vaňkovka v centru města. I po jejím dokončení ale ostatní centra pokračovala v expanzi a většina z nich neměla s příchodem konkurenta problém. Množstvím nákupních center ale utrpěla skladba obchodů v centru Brna, odkud zmizela řada značkových prodejen a nahradily je obchody s levným textilem a výprodejovým zbožím.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Soud uložil řidiči autobusu, který usmrtil dítě, podmíněný trest 12 měsíců

Kladenský soud v úterý uložil řidiči autobusu, který ve Slaném usmrtil dítě, podmíněný trest 12 měsíců s odkladem na 24 měsíců a zákaz řízení na tři roky. Rozsudek není pravomocný. Devětapadesátiletý obžalovaný dopustil usmrcení z nedbalosti tím, že neprávně reagoval na vzniklou situaci, uvedl soudce Štěpán Jirounek. Tragická nehoda, při které zahynul žák první třídy, se stala loni v červnu na slánském autobusovém nádraží. Při nehodě utrpěli zranění další tři lidé.

Žalobkyně navrhovala řidiči dvouletý trest s podmínkou na 40 měsíců, peněžitý trest a zákaz činnosti, řidičův obhájce žádal zproštění obžaloby.

"V podstatě se jednalo o shodu několika okolnosti, která vyvrcholila tragickým najetím do hloučku dětí," uvedl soudce. V rozsudku připomněl, že řidič měl na nohou nevhodnou obuv, pantofle, nepřizpůsobil jízdu podmínkám a nesprávnou manipulací s pedálem aktivoval systém, který způsobil nepřiměřené zrychlení autobusu. Následně strhl řízení, čímž autobus nasměroval do hloučku dětí, které seděly na obrubníku. "Vaše reakce, jako reakce profesionálního řidiče, nebyla správná," řekl soudce obžalovanému.

Technickou závadu podle Jirounka nelze zcela vyloučit a bylo by třeba podrobnější ohledání po nehodě. Je ale méně pravděpodobná a podstatný byl způsob řešení situace, dodal. Uvedl, že místo opakovaného sešlápnutí údajně zaseknutého plynového pedálu měl řidič brzdit.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Zlatá sbírka z Krymu se má vrátit Ukrajině, rozhodl nizozemský soud

Nizozemský odvolací soud v úterý rozhodl, že kolekce zlatých předmětů z krymských muzeí, která byla v době obsazení ukrajinského poloostrova Ruskem v roce 2014 na výstavě v Nizozemsku, se má vrátit Ukrajině. Odvolací soud tak potvrdil rozhodnutí prvoinstančního soudu z roku 2016, proti kterému se Rusko odvolalo. Informovala o tom agentura Reuters.

Muzeum Allarda Piersona v nizozemské metropoli si na výstavu nazvanou Krym: Zlato a tajemství Černého moře půjčilo historické artefakty staré až několik tisíciletí ze čtyř muzeí na Krymu. Příslušné smlouvy podepsali Nizozemci s Ukrajinou. Po ruské invazi na Krym však tamní muzea kontroluje Rusko, které trvalo na navrácení artefaktů na anektovaný poloostrov, tedy fakticky do ruských rukou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy