Statistiky: staví se o 16 procent méně než před krizí

Veronika Skálová Veronika Skálová
7. 10. 2011 9:20
Stavebnictví v česku kleslo v srpnnu o 8,9 procenta
Dostavělo se o čtvrtinu víc bytů, ale o 17 procent méně se jich začalo stavět. Práce pro stavebníky tak bude méně.
Dostavělo se o čtvrtinu víc bytů, ale o 17 procent méně se jich začalo stavět. Práce pro stavebníky tak bude méně. | Foto: Jan Langer

Praha - Kdysi možná vrchol stavebních aktivit, letošní srpen ale svým předchůdcům z období konjunktury může jen závidět.

Podle údajů Českého statistického úřadu totiž stavební produkce v Česku poklesla v srpnu meziročně o 7,7 procenta, bez zohlednění většího počtu pracovních dní v letošním roce pak dokonce o 8,9 procenta.

Stavební aktivita zůstala na úrovni července. Při srovnání s posledním rokem konjunktury, tedy rokem 2008, byla stavební produkce od letošního ledna do konce srpna o 16,1 procenta nižší

Neradostný vývoj se projevil na počtu zaměstnanců ve firmách s padesáti a více lidmi, který se snížil v srpnu meziročně o 6,9 procenta.

Ani další údaje nenaznačují, že by se situace měla v dohledné době obrátit k lepšímu. V srpnu sice bylo dokončeno o 24 procent více bytů než před rokem, začalo se jich ale stavět o 17 procent méně a počet vydaných stavebních povolení poklesl o 3 procenta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Čínské velvyslanectví v Praze opět zkritizovalo návštěvu tchajwanské delegace v Česku, vyjádřilo nesouhlas s navazováním styků s tamními představiteli

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Soud uložil řidiči autobusu, který usmrtil dítě, podmíněný trest 12 měsíců

Kladenský soud v úterý uložil řidiči autobusu, který ve Slaném usmrtil dítě, podmíněný trest 12 měsíců s odkladem na 24 měsíců a zákaz řízení na tři roky. Rozsudek není pravomocný. Devětapadesátiletý obžalovaný dopustil usmrcení z nedbalosti tím, že neprávně reagoval na vzniklou situaci, uvedl soudce Štěpán Jirounek. Tragická nehoda, při které zahynul žák první třídy, se stala loni v červnu na slánském autobusovém nádraží. Při nehodě utrpěli zranění další tři lidé.

Žalobkyně navrhovala řidiči dvouletý trest s podmínkou na 40 měsíců, peněžitý trest a zákaz činnosti, řidičův obhájce žádal zproštění obžaloby.

"V podstatě se jednalo o shodu několika okolnosti, která vyvrcholila tragickým najetím do hloučku dětí," uvedl soudce. V rozsudku připomněl, že řidič měl na nohou nevhodnou obuv, pantofle, nepřizpůsobil jízdu podmínkám a nesprávnou manipulací s pedálem aktivoval systém, který způsobil nepřiměřené zrychlení autobusu. Následně strhl řízení, čímž autobus nasměroval do hloučku dětí, které seděly na obrubníku. "Vaše reakce, jako reakce profesionálního řidiče, nebyla správná," řekl soudce obžalovanému.

Technickou závadu podle Jirounka nelze zcela vyloučit a bylo by třeba podrobnější ohledání po nehodě. Je ale méně pravděpodobná a podstatný byl způsob řešení situace, dodal. Uvedl, že místo opakovaného sešlápnutí údajně zaseknutého plynového pedálu měl řidič brzdit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy