Statistiky: staví se o 16 procent méně než před krizí

Veronika Skálová Veronika Skálová
7. 10. 2011 9:20
Stavebnictví v česku kleslo v srpnnu o 8,9 procenta
Dostavělo se o čtvrtinu víc bytů, ale o 17 procent méně se jich začalo stavět. Práce pro stavebníky tak bude méně.
Dostavělo se o čtvrtinu víc bytů, ale o 17 procent méně se jich začalo stavět. Práce pro stavebníky tak bude méně. | Foto: Jan Langer

Praha - Kdysi možná vrchol stavebních aktivit, letošní srpen ale svým předchůdcům z období konjunktury může jen závidět.

Podle údajů Českého statistického úřadu totiž stavební produkce v Česku poklesla v srpnu meziročně o 7,7 procenta, bez zohlednění většího počtu pracovních dní v letošním roce pak dokonce o 8,9 procenta.

Stavební aktivita zůstala na úrovni července. Při srovnání s posledním rokem konjunktury, tedy rokem 2008, byla stavební produkce od letošního ledna do konce srpna o 16,1 procenta nižší

Neradostný vývoj se projevil na počtu zaměstnanců ve firmách s padesáti a více lidmi, který se snížil v srpnu meziročně o 6,9 procenta.

Ani další údaje nenaznačují, že by se situace měla v dohledné době obrátit k lepšímu. V srpnu sice bylo dokončeno o 24 procent více bytů než před rokem, začalo se jich ale stavět o 17 procent méně a počet vydaných stavebních povolení poklesl o 3 procenta.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Syrská armáda zasáhla proti izraelským střelám nad Damaškem

Syrská protivzdušná obrana zasáhla proti izraelskému raketovému útoku mířícímu na jižní okraj Damašku. V neděli o tom informovala syrská televize a další média, na něž se odvolala agentura Reuters. Sýrie zatím neohlásila žádné oběti. Mluvčí izraelské armády odmítl informaci o útoku komentovat.

Syrská armáda tvrdí, že protivzdušná obrana většinu izraelských střel zlikvidovala dřív, než dopadly na cíl. "Naše protivzdušná obrana nad Damaškem zneškodnila nepřátelské rakety," oznámila syrská agentura SANA.

Izrael podniká v Sýrii útoky hlavně na íránské oddíly a jejich spojence z libanonského Hizballáhu. Jeho snahou je zabránit Íránu Hizballáh vyzbrojovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy