Od plísně v koupelně pomůže hlavně prevence

TD
12. 12. 2011 1:34
Plíseň není jen estetický problém, má neblahé působení také na lidské zdraví, je proto třeba se jí okamžitě zbavit
Foto: AEG

Často je téměř neviditelná a jen těžko se jí zbavuje. Plíseň. Nejčastěji se objeví v koupelně, kde je pro ni ideální prostředí. Plísně totiž nejlépe rostou na vlhkých místech, kde se příliš nevětrá. Na nevítaného návštěvníka lze však vyzrát hned několika způsoby. I tento problém totiž řeší zejména důkladná prevence, která zaručí, že nebudete muset investovat do drahých čistících prostředků proti plísním a zároveň ochráníte i zdraví všech obyvatel bytu.

První zásadou, která spolehlivě ochrání byt od plísní, je zodpovědný a častý úklid. Eliminuje se tak cokoli, na čem by mikroskopické houby mohly růst. Je třeba nezanedbávat vymytí saponátů či jiných úklidových prostředků ze spár a rohů, i to snižuje pravděpodobnost výskytu plísně. Častým problémem koupelen je velká vlhkost vzduchu, které se lze zbavit díky pravidelnému větrání, na něž se v českých domácnostech zapomíná. Trochu dražší, ale mnohem efektivnější metodu představuje kvalitní odvětrávací systém.

Pokud se plíseň v koupelně již vyskytla, je třeba ji co nejrychleji odstranit. Rozšiřuje totiž v ovzduší nebezpečné výtrusy, které mohou ve vysoké koncentraci vyvolat alergii či dokonce astma. Možná příčina vzniku plísní se skrývá také ve stavebních nedokonalostech, typickým příkladem jsou spáry mezi kachličkami, do kterých zatéká.  Takovou závadu je nutné opravit a raději investovat do rekonstrukce, než riskovat opětovný výskyt mikroskopické houby.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy