reklama
 
 

Nové průmyslové nemovitosti rostou jako houby po dešti

11. 9. 2012
Developeři staví čím dál více metrů čtverečních v průmyslových nemovitostech

Praha - Střední Evropa zažívá menší boom rozvoje výstavby průmyslových hal. Developeři průmyslovým nemovitostem věří, a tak jich letos postavili nejvíce za poslední tři roky.
 
Podle údajů společnosti Cushman & Wakefield, která je největším soukromým poskytovatelem služeb v oblasti komerčních nemovitostí na světě, se jen v první polovině letošního roku v Česku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Slovensku postavilo zhruba 370 tisíc metrů čtverečních nových průmyslových hal.

Za uplynulé tři roky to představuje největší rozsah takto zastavěné plochy v celkové hodnotě okolo 170 milionů euro (v přepočtu přibližně za 4,2 miliardy korun). Ve stejném období loňského roku to bylo jen 200 tisíc metrů čtverečních výstavby těchto typů nemovitostí.

Poslední největší boom byl ale před 4 lety…

Ve srovnání s lety 2008 až 2009, kdy dozníval boom nové výstavby, je to ale stále o milion metrů méně. V prvním pololetí roku 2009 se postavilo téměř 1,3 milionu metrů čtverečních. Aktuálně v regionu existuje zhruba 15 milionů metrů čtverečních moderních průmyslových hal k pronájmu.

Podle expertů Cushman & Wakefield se nejvíce průmyslových hal letos zatím postavilo v Polsku. „Region je stabilní a výrazné výkyvy se v nejbližších měsících neočekávají," konstatují experti.

Stabilita na trhu přitom přináší jistotu investorům, developerům i firmám. „Podíl volných ploch je vyrovnaný a v průměru se pohybuje kolem zdravých deseti procent. Pod tuto hranici se dostává v České republice a na Slovensku, kde poptávka mírně převyšuje aktuální nabídku volných ploch. Naznačuje to, že ve střední Evropě je prostor pro další výstavbu.

Nová výstavba se ovšem podle expertů zatím výrazně nerozjíždí. „Jedním z důvodů je nedostatek domácích investorů schopných kupovat hotové haly. Developeři přitom chtějí a potřebují postavené parky prodávat, aby mohli peníze z prodeje investovat zpět do další výstavby," vysvětluje Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu v Cushman & Wakefield.

Hlobil ještě dále dodává, že pronájmy se v prvním pololetí mírně snížily na 1,2 milionu metrů čtverečních z loňských 1,5 milionu. Poptávku po prostorách podle něj táhne především výroba, speciálně automobilová, napojená na německou ekonomiku. Největší pronájmy se uskutečnily rovněž v Polsku a dále pak i v České republice.

autor: Věra Tůmová | 11. 9. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama