Experti: ceny zaplavených domů prudce klesnou

Věra Tůmová
6. 6. 2013 15:30
Domy a pozemky v záplavových oblastech čeká realitní šok a zamrznutí obchodování
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pokles původní ceny domu či pozemku o desítky procent a totální stagnace obchodování s realitami. Takové jsou podle realitních makléřů nyní vyhlídky řady regionů v Česku.

V okolí řek a zatopených oblastí se totiž letos u nás pravděpodobně odehraje to samé, co v roce 2002. Po obrovských záplavách, které před 11 lety masivně zasáhly Českou republiku, se tehdy zcela zásadně proměnilo i obchodování s realitami v rizikových oblastech.

„Poslední velké záplavy v roce 2002 způsobily pokles cen nemovitostí v postižených oblastech až o 90 procent, zatopené pozemky se pak staly neprodejnými," upozorňují například realitní experti z ERA Reality.

Podle nich se před 11 lety povodní znehodnocený majetek rozhodli obnovovat pouze původní usedlíci. Noví investoři se tehdy od staveb v povodňových lokalitách téměř zcela odvrátili.

Sporné bariéry

Nadějí pro obyvatele rizikových oblastí mohou být sice protipovodňová opatření měst a obcí, ne všude je však možné je realizovat, a jak letos ukázala nová vlna povodní, někde ani tyto zábrany nemusí stačit. Ty stávající tak neochránily v tomto roce například pražskou zoo, obec Střekov u Ústí nad Labem, Hořín u Mělníka či řadu jiných obcí, které na bariéry spoléhaly.

Nejrizikovější jsou podle realitních expertů regiony, kde se záplavy opakovaly a kde stále hrozí. „Takovou oblastí jsou například Kralupy nad Vltavou nebo středočeské Zálezlice. Obecně jde o lokality, které ani povodňovými opatřeními nelze před velkou vodou uchránit, nebo kde ani val či zábrany není možné realizovat. Navíc povodňová opatření způsobují, že v místech, kde nově vodu udrží pod kontrolou, způsobí přebytek vody zase jinde," upozorňuje Tomáš Kučera z ERA Reality.

Nově zaplavená místa nečeká nic radostného

Ceny nemovitostí v místech, která povodeň teď navštívila poprvé, pravděpodobně také velmi výrazně klesnou. „Půjde především o nemovitosti, které nejsou v běžné zátopové oblasti, ale v posledních dnech se ukázalo, že mohou být v budoucnu rizikové," říká Jan Zachystal z realitní společnosti RE/MAX Alfa. Podle něj se to dotkne kupříkladu bytů v okolí pražského potoka Botič. Zde se dá očekávat, že pokles bude prakticky okamžitý, a to jak u starých domů, tak i u novostaveb.

Jak se ceny nemovitostí v nově zaplavených oblastech dále vyvinou, ovlivní ale to, zda se bude podobná situace v dohledné době na těchto místech opakovat. Pak by se i tyto nemovitosti mohly zařadit podle Zachystala do kategorie „neprodejné". „Každý takový případ se ale bude řešit zvlášť. Záleží na tom, jak je nemovitost umístěna a ve které povodňové zóně se nachází. Velký rozdíl v cenách i prodejnosti bude například mezi byty v pátém patře a v přízemí," dodává Zachystal.

S cenami domů hnuly až velké povodně

Zásadní změny v cenách zaplavovaných nemovitostí si mohou připsat na vrub především katastrofické záplavy v posledních 16 letech. Před rokem 1997, kdy zasáhly povodně hlavně Moravu, se nemovitosti v dnešních rizikových oblastech nijak podle Kučery cenově nelišily od ostatních realit. Teprve povodně v letech 1997 a především 2002 se na cenách nemovitostí výrazně podepsaly. Pojišťovny vytvořily povodňové mapy a kupující je začali velmi aktivně používat.

„V okrajových místech zátopových oblastí, kde došlo pouze k zatopení sklepů či lokálnímu rozvodnění, se ceny nemovitostí tehdy propadly o desítky procent. V místech, kde povodeň zasáhla výrazně, se obchod s nemovitostmi takřka zastavil. Tentokrát bude situace obdobná," usuzuje Tomáš Kučera. Kupující jsou totiž už podle něj v tomto ohledu velmi obezřetní, obávají se opakování povodně a často již ani nevěří slibovaným protipovodňovým opatřením, která mnohdy nebyla ze strany měst a obcí naplněna. Stejný trend v obchodování s realitami ze zátopových oblastí se pak podle oslovených expertů dá očekávat i po letošních povodních.

Pozemek za korunu?

„Pokud před povodněmi v roce 2002 stál pozemek například jeden milion korun, po záplavě se jeho cena snížila až o 90 procent na sto tisíc korun. Přesto se kupující hledá velmi těžko. Po opakovaném zásahu povodněmi se takový pozemek stává neprodejným i za 1 korunu. Totální propad na 10 a méně procent původní ceny platí v případě vícenásobného zatopení naneštěstí také pro domy," poznamenává Tomáš Kučera.

Pokles i zapomnění?

Ceny nemovitostí v nejvíce zasažených oblastech po povodních v roce 2002 tedy klesly okamžitě. Podle zkušeností specialistů RE/MAX to bylo v Praze nejčastěji až o 30 procent, v místech s totální devastací pak třeba i o zmiňovaných 90 procent. Přibližně po čtyřech letech ale již byly ceny na řadě míst podle Zachystala zase na stejné hladině jako u oblastí nezátopových. Nehovoříme zde ale pochopitelně o nemovitostech, které byly povodněmi zcela nebo téměř zničeny.

„Vliv na změny v cenách tehdy měla samozřejmě protipovodňová opatření a především čas, kdy se na rozsah a škody z povodní postupně zapomnělo," uzavírá Zachystal.

 

Právě se děje

před 12 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy