Anglický styl bydlení: Tradiční vzhled doplní ekologie

td
19. 1. 2012 12:01
Trend anglických čtvrtí se už dostal i do České republiky, stojí ale za pozornost?
Foto: Reuters

Anglické domy nezapřou velice osobitý půvab, typické je pro ně cihlové nebo kamenné obložení, zdi má porostlé břečťanem a okna natřená čistě bílou barvou. Kousek Anglie se dostal i do České republiky, a to v podobě anglické čtvrti, která vyrostla v Lešanech poblíž Prahy. Výstavbu zajistila developerská společnost Anglický resort, která se věnuje obdobným projektům již od roku 2006.

V čem vlastně spočívá tak příznačný britský styl bydlení? Hlavní rozdíl od klasických novostaveb se skrývá ve vnější úpravě domu. Pro Londýn je vzhledem k cenám pozemků a počtu obyvatel typická řadová zástavba, anglický venkov potom inklinuje spíše k použití kamene, rozsáhlým zahradám a vilkám hned pro několik generací obyvatel. Angličané holdují tradici, proto se snaží zachovat starobylý ráz svých sídel co nejdéle. Není proto nijak zvláštní, když některé rodinné domy pamatují už pět století. Stejný dojem se snaží navodit i novostavby, ne vždy však úspěšně. Spíše než na energetickou úspornost se ve Velké Británii klade důraz na tradiční vzhled.

V tomto směru se moderní domky v anglickém stylu od svých britských kolegů liší. Londýnskou atmosféru navozuje pouze vnější fasáda a celkové rozvržení stavby, vevnitř se potom skrývají větší prostory a kvalitní tepelná izolace. Česká variace na anglickou architekturu je proto nízkoenergetická, šetří náklady na elektřinu a plyn a tím pádem je ohleduplná i k přírodě a životnímu prostředí.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy