Pozemek je stejně důležitý jako dům, jak ale vybírat?

td
13. 1. 2012 14:32
Ne vždy je výběr parcely jednoduchý, prohlédněte si okolí i územní plán
Foto: Richard Matiašek

Vysněný nový dům se nachází pravděpodobně na prostorných loukách s horským potokem a hustým lesem za zády, realita však nebývá vždy tak růžová. Výběr pozemku je každopádně stejně důležitý, jako volba typu a vzhledu domu. Právě lokalita dokáže nemovitost pozvednout, nebo naopak srazit o několik kategorií. Nevyplatí se proto parcelu kupovat pouze podle fotografie na internetu, ale samozřejmostí je osobní návštěva a konzultace s odborníky. Zanedbání výběru se totiž může ošklivě nevyplatit.


První a zásadní parametr, který určuje vhodnost parcely, je možnost napojení na elektřinu, plyn, vodu a kanalizaci. To vše je pevně spojeno s výstavbou rodinného domu. Až další je na řadě vybavenost místa, možnost sportování, blízkost dětských školek, hřišť a dobré dopravní spojení. Vyplatí se také zjistit, jaké pozemky se nachází kolem vybrané parcely a co obsahuje územní plán dané lokality. Je pravděpodobné, že nedaleko vašeho nového domu vyroste činžák nebo garáže? Zjistěte si, zda není v plánu výstavba ve vašem okolí.

Při výběru je možné zohlednit i možnosti energetické úspornosti domu, který na pozemku brzy vyroste. I když jsou nejoblíbenější rovinaté parcely, vzhledem k energetické náročnosti se jako praktičtější jeví svažitý terén. Pokud dům zapustíte do svahu, ušetříte tak na vytápění, zároveň se však může objevit problém při zkulturňování zahrady a případnou výstavbou bazénu či dětského hřiště.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy