Novinka v Zelené úsporám 2: Miliardy i pro novostavby

Pavel Baroch
17. 1. 2012 19:35
Za dva roky odstartuje nový program na zateplování veřejných i soukromých domů
Foto: Pavel Baroch

Praha - Na ministerstvu životního prostředí se začínají rýsovat obrysy nového dotačního programu na zateplování domů, který by měl zhruba za dva roky navázat na úspěšnou Zelenou úsporám.

Rodiny, na které se ze zhruba 20 miliard korun nedostalo, tak mají reálnou naději, že jim stát přece jen poskytne příspěvek na zateplení jejich domu.

Nový program energetických úspor bude financován z aukcí emisních povolenek, které odstartují v roce 2013. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa by chtěl část ze získaných desítek miliard použít právě na zateplování veřejných i soukromých budov.

Chalupa plánuje, že na rozdíl od současného programu by Zelená úsporám 2 dotovala i novostavby.

Evropská unie totiž připravila novou směrnici o energetických standardech domů a Chalupa by chtěl například přispět obcím na stavbu nové, energeticky úsporné školky.

"Bude to jediný program, který pomůže s aplikací nové evropské směrnice," upozornil ministr Chalupa.

Dotace i pro soukromé novostavby?

Jestli bude Zelená úsporám 2 přispívat i na soukromé novostavby, Chalupa zatím nesdělil, protože konkrétní podoba programu teprve vzniká.

"Budeme ho připravovat dva roky," poznamenal Chalupa. Chtěl by ale přesně oddělit miliardy určené na veřejné budovy a na soukromé domy, aby bylo předem jasné, kolik peněz jaká oblast dostane.

Chalupa upozornil rovněž na to, že se sníží podpora na zateplování, která v současném programu Zelená úsporám činí v průměru 67 procent. Podle Chalupy je u takových projektů běžná podpora mezi 30 a 40 procenty.

Kolik peněz vydělají aukce na zateplování

Zatím není jasné, kolik přesně peněz bude mít Zelená sporám 2 k dispozici. Vláda Petra Nečase plánuje, že část emisních povolenek, které elektrárnám, hutím a dalším fabrikám povolují vypouštět skleníkový oxid uhličitý, rozdá firmám zdarma.

Foto: Pavel Baroch

Větší balík "zelených odpustků" si ovšem podniky budou kupovat.

Evropská komise přitom požaduje, aby aspoň polovina získaných prostředků směřovala do snižování emisí skleníkových plynů, druhá polovina může jít přímo do státního rozpočtu.

Analýza ministerstva životního prostředí z loňského roku ukazuje, že by Česko mohlo z aukcí povolenek získat necelých 140 miliard korun, takže zhruba 70 miliard by mělo směřovat na ekologické projekty. Konečná suma ovšem bude záviset na tom, jak vysoká bude cena emisních povolenek, která je v současnosti poměrně nízká.

Očekává se, že o "ekologické" miliardy se ještě povede mezi jednotlivými ministerstvy boj, protože část peněz má například směřovat do nových technologií na ochranu životního prostředí nebo na protipovodňová opatření.

Foto: Pavel Baroch

Úspora 223 miliard za 25 let

Nebývale široké a silné sdružení zastupující obce, podnikatele, bytová družstva a ekologické organizace se loni v září obrátilo na premiéra Petra Nečase s výzvou, aby část z prodeje emisních povolenek pro elektrárny, hutě a další podniky investovala vláda do zateplování soukromých domů i veřejných budov nebo zavádění solárních kolektorů.

Aliance vypočítala, že by díky tomu mohly české domácnosti ušetřit tisíce korun za vytápění, v souhrnu pak miliardy korun.

"Pokud využijeme rozumných možností k zateplování českých domů, při ekonomické životnosti 25 let a se započtením nově postavených efektivních budov by čistý zisk činil 223 miliard korun," uvádí se v dopise, pod nímž jsou podpisy představitelů Svazu měst a obcí, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, Svazu českých a moravských bytových družstev, Českomoravské konfederace odborových svazů a ekologického Hnutí Duha.

 

Právě se děje

Další zprávy