Obložení z přírodního dřeva změní dům k nepoznání

td
10. 1. 2012 11:59
Obložení ze dřeva dům ochrání a dodá mu příjemnou atmosféru
Foto: Jan Langer

Dřevěné obložení se opět vrací do módy, a to nejen díky svým unikátním vlastnostem při ochraně fasády domu, ale hlavně zásluhou nezaměnitelného vzhledu přírodního dřeva. Návrat k přírodě se ve stavebnictví skloňuje téměř neustále, celkový vzhled exteriéru domu se navíc s dřevem obloženou fasádou posune od všednosti k luxusnímu dojmu. Navíc se nabízí desítky nejrůznějších dřevin s rozdílnými vlastnostmi, barvou i reliéfem, což umožňuje nepřeberné množství variací.

Obkladové dřevo dům nejen ozdobí, ale navíc ho i ochrání před povětrnostními vlivy. Díky obložení fasády se v zimě zvyšuje tepelná izolace, ale zároveň zůstává propustné. Nejčastěji se pro obklady využívá masivní dřevo borovice a smrku, které patří mezi nejdostupnější materiály. Praktičtější jsou ovšem dřeva tvrdá, mezi které patří většina listnatých stromů, jako je například jasan nebo ořech. Ty jsou však dražší a stejně jako ostatní druhy se potýkají s nestálostí objemu a možným bobtnáním. Vyžadují také povrchovou úpravu zajišťovanou nejčastěji použitím olejů.

Další možností je dřevo již zpracované. Například dřevotřískové desky se vyznačují naprostou tvarovou a objemovou stálostí a navíc nevyžadují žádnou povrchovou úpravu. Nedochází u nich ke změnám odstínu barvy a snadno se s nimi manipuluje. Dřevotříska však jen těžko nahradí nezaměnitelný a ušlechtilý vzhled přírodního dřeva. Mezi bezúdržbové materiály patří také thermo dřeviny, u kterých se vlivem vysokých teplot při zpracování zlepšuje stálost a životnost.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy