Obložení z přírodního dřeva změní dům k nepoznání

td
10. 1. 2012 11:59
Obložení ze dřeva dům ochrání a dodá mu příjemnou atmosféru
Foto: Jan Langer

Dřevěné obložení se opět vrací do módy, a to nejen díky svým unikátním vlastnostem při ochraně fasády domu, ale hlavně zásluhou nezaměnitelného vzhledu přírodního dřeva. Návrat k přírodě se ve stavebnictví skloňuje téměř neustále, celkový vzhled exteriéru domu se navíc s dřevem obloženou fasádou posune od všednosti k luxusnímu dojmu. Navíc se nabízí desítky nejrůznějších dřevin s rozdílnými vlastnostmi, barvou i reliéfem, což umožňuje nepřeberné množství variací.

Obkladové dřevo dům nejen ozdobí, ale navíc ho i ochrání před povětrnostními vlivy. Díky obložení fasády se v zimě zvyšuje tepelná izolace, ale zároveň zůstává propustné. Nejčastěji se pro obklady využívá masivní dřevo borovice a smrku, které patří mezi nejdostupnější materiály. Praktičtější jsou ovšem dřeva tvrdá, mezi které patří většina listnatých stromů, jako je například jasan nebo ořech. Ty jsou však dražší a stejně jako ostatní druhy se potýkají s nestálostí objemu a možným bobtnáním. Vyžadují také povrchovou úpravu zajišťovanou nejčastěji použitím olejů.

Další možností je dřevo již zpracované. Například dřevotřískové desky se vyznačují naprostou tvarovou a objemovou stálostí a navíc nevyžadují žádnou povrchovou úpravu. Nedochází u nich ke změnám odstínu barvy a snadno se s nimi manipuluje. Dřevotříska však jen těžko nahradí nezaměnitelný a ušlechtilý vzhled přírodního dřeva. Mezi bezúdržbové materiály patří také thermo dřeviny, u kterých se vlivem vysokých teplot při zpracování zlepšuje stálost a životnost.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy