"Pokles není až tak dán ekonomickou výkonností Česka, která v prvních měsících roku podle všeho spíše zpomaluje, ale stojí za ním nástup sezónních prací ve stavebnictví a zemědělství. Zajímavý je pohled na statistiku volných pracovních pozic, ta se zvýšila na 339 tisíc. Nicméně i to je díky příznivé sezónnosti," připomíná ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.
Z evidence úřadů práce odešlo v březnu téměř 49 tisíc lidí. Mnoho z nich našlo uplatnění ve stavebnictví, lázeňství, zemědělství, gastronomii nebo cestovním ruchu.
"Svou činnost obnovují i živnostníci, kteří dočasně přerušili své podnikání. Březen je také typickým měsícem, kdy roste zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce, především v rámci jarních úklidů veřejných prostranství," uvedla generální ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková.
I v následujících měsících by mohla nezaměstnanost dále klesat, dodala.
Podle ekonoma společnosti Czech Fund Lukáše Kovandy je ale třeba mít na paměti, že míra nezaměstnanosti je zpožděný makroekonomický ukazatel a kvůli strnulosti trhu práce vykazuje příznivé výsledky i v době, kdy už mnohé jiné makroekonomické ukazatele, zejména ty předstihové zřetelně zachycují nadcházející útlum, ba krizi. "O nadcházející krizi ale zatím v případě české ekonomiky hovořit nelze," dodává Kovanda.
Nejnižší nezaměstnanost je z krajů stabilně v Praze, v březnu to bylo 1,9 procenta. Nejhůře na tom jsou kraje Moravskoslezský a Ústecký, kde je míra nezaměstnanost shodně 4,6 procenta. Meziměsíční pokles nezaměstnanost zaznamenalo v březnu 75 okresů. Podíl lidí bez práce se naopak zvýšil na Chomutovsku o 3,3 procenta a na Ústecku o 0,6 procenta.
Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 0,7 uchazeče. Zaměstnavatelé mají největší zájem o dělníky na výstavby budov, pomocníky ve výrobě, montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích a dalších objektech, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, pomocné manipulační pracovníky, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, svářeče, řezače plamenem, nebo páječe. Tradičně velká poptávka je po technických profesích ve všech oborech.
V evidenci úřadů práce byli především uchazeči s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných činil v březnu 43,2 roku. Mezi evidovanými bylo 84 043 lidí nad 50 let, na celkové nezaměstnanosti se podíleli 37 procenty. Déle než 12 měsíců bez práce bylo téměř 57 tisíc lidí.