Benzin i nafta od minulého týdne znovu zlevnily. Nejdráže tankují řidiči v Praze

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 1. 2023 9:21
Pohonné hmoty v Česku po krátkodobém zdražení na začátku roku zlevňují druhý týden po sobě. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 od minulé středy klesla o sedm haléřů na 36,22 koruny za litr. Nafta zlevnila v průměru o 19 haléřů na 37,29 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.
Foto: iStock

Analytici další zlevňování paliv očekávali, v dlouhodobějším horizontu však nevylučují obrat ke zdražování.

Pohonné hmoty v zemi zlevňovaly vytrvale od konce loňského října, jen v prvních dnech tohoto roku zdražily. Navzdory více než dvouměsíčnímu poklesu cen jsou ale pohonné hmoty stále dražší než ve stejnou dobu loni. Před rokem byl benzin v Česku o 21 haléřů na litru levnější než nyní, za naftu tehdy motoristé platili o 2,32 korun na litru méně.

Cenám paliv podle analytika XTB Jiřího Tylečka svědčí hlavně stabilita cen ropy a velkoobchodních cen pohonných hmot. Připomněl také nadále posilující kurz koruny a rovněž pozitivní vliv teplého počasí, které snižuje poptávku po energiích.

V následujících dnech však zřejmě pokles cen pohonných hmot zpomalovat. Analytik Purple Trading Petr Lajsek v této souvislosti upozorňuje hlavně na blížící se embargo na dovoz ruských paliv do EU, které začne platit 5. února. "Na přelomu měsíce by pak ceny mohly dokonce vzrůst," podotkl Lajsek.

Růst cen benzinu a nafty očekává i analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Podle něj by ceny pohonných hmot mohly do konce ledna stoupnout i o více než 50 haléřů na litr. "Důvodem je zdražování ropy. V posledních dvou týdnech jsou velmi nízké maloobchodní marže čerpacích stanic," uvedl.

Nejlevnější benzin natankují řidiči v Královéhradeckém kraji, kde litr stojí průměrně 35,58 Kč. Pod 36 korunami je litr benzinu ještě ve Zlínském, Pardubickém, Ústeckém a Jihočeském kraji.

Nafta je nejlevnější ve Zlínském kraji, litr u tamních čerpacích stanic prodávají průměrně za 36,77 Kč. Podobná cena je ještě v Královéhradeckém, Ústeckém a Jihočeském kraji. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 37,97 Kč a nafta 38,97 koruny za litr.

 

Právě se děje

Další zprávy