Anonymní akcie končí. Utajení vlastníci o zakázky nepřijdou

Petr Kučera Petr Kučera
1. 7. 2014 13:20
I po zrušení anonymních akcií lze skutečné vlastníky dál skrývat, neskončí zřejmě ani tok veřejných peněz do takových firem.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Držitelé takzvaných anonymních akcií, kteří se do konce června nezapsali do seznamu akcionářů, nemohou od začátku července vykonávat svá akcionářská práva. V praxi tak nemohou třeba získat dividendu nebo své akcie prodat.

Omezení vyplývá ze „zákazu anonymních akcií“, který před více než rokem schválili poslanci na návrh tehdejší vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM.

Možnost vydávat akcie na doručitele (majitele) skončila 31. prosince 2013. Nyní uplynula půlroční lhůta, během níž měli akcionáři „zaknihovat“ své akcie u centrálního depozitáře nebo je fyzicky uschovat u banky (imobilizovat). Díky tomu bude existovat záznam o majiteli, byť nebude veřejně dostupný v obchodním rejstříku. Další možností je pak změna z akcií na doručitele na akcie na jméno.

Česko mezi exotickými státy

Zákaz akcií na doručitele (majitele) měl vést ke zprůhlednění podnikatelského prostředí, zejména při zadávání veřejných zakázek. Akcionářská práva totiž u tohoto typu akcií může vykonávat každý, kdo je momentálně má u sebe – tedy fyzicky se jimi prokáže. Podobnou možnost nabízí už jen několik málo států na světě – například Nauru, Marshallovy ostrovy nebo Kostarika.

Zrušení anonymních akcií se však týká pouze českého právního systému. Nezabrání tedy tomu, aby v tuzemsku působící společnosti byly vlastněny prostřednictvím „neprůhledné“ zahraniční firmy. Utajeně ovládat firmu lze i z některých zemí Evropské unie, typicky z Kypru (byť ne formou klasických anonymních akcií).

A především neprošel ani senátní návrh, který by těmto anonymním vlastníkům přímo zakazoval účast na veřejných zakázkách.

Přes dvě pětiny firem

Anonymního majitele měla ještě nedávno každá druhá akciová společnost registrovaná v Česku. Do konce června jich ubylo jen nepatrně – podle statistik poradenské společnosti Bisnode má anonymní akcie v Česku stále 11 254 firem, což je více než 44 procent akciových společností v tuzemsku.

„Rozhodne-li nyní společnost o rozdělení zisku, akcionáři, který akcie na majitele společnosti k výměně nepředložil, právo na dividendu nevznikne,“ přibližuje jeden z praktických důsledků advokát Ondřej Plánička ze společnosti PwC Legal.

„Majitelé firem, kteří vyčkávají nebo nový zákon ignorují, anonymní akcie zřejmě přemění až v okamžiku, kdy budou chtít se svou společností nějak nakládat. Například prodat obchodní podíl nebo vyplatit dividendy. My odhadujeme, že nezanedbatelná část firem s anonymními akciemi nebyla primárně určena pro podnikání, ale k držení majetkových podílů, nebo jde o mrtvé schránky, často s nedohledatelnými kontaktními osobami," upřesňuje analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Komplikovanější a finančně náročnější nástroje

„Tlak na prolomení anonymity vlastnictví sílí po celém světě, nicméně někteří podnikatelé budou i nadále usilovat o utajení akcionářské struktury. Budou k tomu ale využívat komplikovanější a finančně náročnější nástroje,“ dodává Štěpánová.

I po zrušení anonymních akcií lze skutečné vlastníky dál skrývat. Typicky prostřednictvím registrace v takzvaných daňových rájích nebo nově vložením akcií do svěřenského fondu podle občanského zákoníku - za něj pak navenek vystupuje jen jeho správce.

Neskončí zřejmě ani tok veřejných peněz do takových firem. „Zákon o veřejných zakázkách pouze ukládá, aby součástí nabídky dodavatele, který má formu akciové společnosti, byl mimo jiné i seznam vlastníků akcií, jejichž souhrnná jmenovitá hodnota přesahuje 10 procent základního kapitálu, což se dokládá ve formě čestného prohlášení vyhotoveného ve lhůtě pro podání nabídky. To však nijak nezaručuje odkrytí skutečného vlastníka dané společnosti,“ vysvětluje Lenka Navrátilová, advokátka v Ambruz & Dark Deloitte Legal.

„Pokud bude takovým akcionářem další společnost, a to například zahraniční, kde se vlastníci nezapisují do veřejného registru nebo kde není zakázaná takzvaná anonymní forma akcií, skutečného vlastníka dané společnosti ucházející se o veřejnou zakázku z takového prohlášení není možné zjistit. Obdobné pravidlo platí rovněž pro subdodavatele dodavatelů, kteří obdrží více než 10 procent (u významných veřejných zakázek více než pět procent) z celkové ceny zakázky,“ dodává.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 15 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy