Svěřenské fondy se neosvědčily, novela je plánuje zrušit

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
11. 5. 2014 17:03
Akutní změna občanského zákoníku má vyřešit nejpalčivější problémy. Nedlouho po jeho zavedení by tak mohl zmizet například institut svěřenských fondů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha – Do konce týdne mají ministerstva a další úřady poslat své připomínky k novému občanskému zákoníku, jehož tzv. akutní novelu připravuje resort spravedlnosti. Chce tím napravit nejvážnější nedostatky kodexu, který je přitom účinný teprve od začátku roku.

I přes to, že kompletní seznam podnětů ještě k dispozici nemá, ministerstvo již tuší, kterým směrem by se chtělo ubírat. Podle první náměstkyně Hany Marvanové by mělo zůstat u relativně malé novely, která nepůjde proti koncepci zákoníku.

Podle expertů je totiž ještě příliš brzy na hodnocení fungování kodexu v praxi. "Je potřeba počkat zhruba dva roky," řekla Marvanová deníku Aktuálně.cz.

Svěřenské fondy? Možná Pandořina skříňka

Podle jejích představ by měla novela obsáhnout tři hlavní okruhy, které se nedají vyřešit pouze výkladem. Asi nejvýraznějším zásahem by, pokud se na tom podaří naleznout shodu, bylo zrušení institutu svěřenských fondů.

Ten je typický pro angloamerické právo a podle Marvanové pro český řád nejsou úplně vhodným řešením. Dochází totiž k vyčlenění majetku, o který se posléze stará svěřenský správce, a je prakticky nemožné zjistit, kdo do fondu majetek vložil. A to je právě kámen úrazu.

"V našem prostředí, kde se dlouhou dobu nedařilo omezit anonymní vlastnictví v akciových společnostech a kde i u tradičních institutů docházelo k zneužití, je to velké riziko a může se tu otevřít Pandořina skříňka," myslí si Marvanová. "Domnívám se, že je to lepší zrušit dřív, než se takový institut rozběhne," dodává.

Úprava SJM i umisťování dětí do Klokánků

Kromě toho by se měla změnit stávající úprava společného jmění manželů, zejména co se týče odpovědnosti za dluhy, které jeden z partnerů měl ještě před uzavřením manželství. "Tam také chodí nejvíce podnětů, protože došlo k dost velkému znejistění, že by zde mohla být takto velká odpovědnost a velmi malá možnost se z ní vyvázat," říká náměstkyně ministryně Heleny Válkové (ANO).

Třetím bodem by pak měla být změna pravidel pro umisťování dětí do tzv. Klokánků. Podle současného znění totiž hrozilo, že soudy děti budou po půl roce umisťovat do diagnostických ústavů. Ministerstvo si sice nechalo zpracovat výkladové stanovisko, podle něhož je možné lhůtu prodloužit, podle Marvanové se však možná i tato problematika v novele objeví.

Ideální scénář: po prázdninách ve Sněmovně

Podněty, které na ministerstvo dojdou, by ještě během května měla posoudit zhruba desetičlenná expertní komise. V ní budou, dle dřívějších představ Válkové, zastoupeni jak zastánci současné podoby kodexu, tak i jeho odpůrci. Do prázdnin by pak mohlo jít do připomínkového řízení paragrafované znění.

Pokud vše bude probíhat bez větších problémů, mohla by Sněmovna o novele hlasovat ještě koncem roku. Účinnost "akutní" novely by potom ministerstvo směřovalo zhruba do poloviny příštího roku. Jak ovšem Marvanová upozorňuje, může nastat i situace, že nakonec k žádné změně nedojde, pokud se nepodaří najít širší shodu. "Nicméně, a je to můj názor, by byla chyba ty zmíněné body neřešit," podotýká.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy