Ženeva - Důkazů o tom, že neutrina rychlejší než světlo byla pouze chybou v měření, přibývá.
Výsledky experimentu ICARUS ukázaly, že neutrina na cestě mezi ženevským urychlovačem a laboratoří Gran Sasso nepřekročila rychlost světla.
"Přibývají důkazy, které naznačují, že výsledky experimentu OPERA byly způsobeny chybou měření," říká šéf výzkumu ve švýcarském CERNu Sergio Bertolucci.
Přelom ve fyzice se tak zřejmě nekoná a Einsteinova speciální teorie relativity si tak pravděpodobně zachová svou platnost i v dalších letech.
Podle ní se totiž nic nemůže pohybovat rychleji než světlo. Pokud by tomu tak bylo, muselo by dojít k jakési cestě časem.
Projekt ICARUS využívá měření nezávislá na těch, která byla využita v případě projektu OPERA. Podle výsledků měření sedmi neutrin vyslaných z CERNu v loňském roce byla jejich rychlost stejná jako rychlost světla.
Nicméně, aby si byli vědci jistí, bude potřeba počkat na nové výsledky experimentů, jež probíhají v italském Gran Sassu - kromě zmíněných OPERA a ICARUS jsou to ještě projekty BOREXINO a LVD.
Měření budou provedena na paprscích neutrin, které budou z CERNu vyslány v květnu.
ICARUS využívá pro měření rychlosti neutrin nový detektor založený na tekutém argonu. Tento detektor umožňuje přesně rekonstruovat interakce neutrin, porovnatelně se staršími zařízeními, za využití plně elektronického systému záznamu.
"Tato technika je v současnosti považována za nejvhodnější pro využití ve velkých detektorech neutrin," říká Carlo Rubbia, laureát Nobelovy ceny a mluvčí projektu ICARUS.