Střet ve vládě, Kalousek poslal kontrolu na Vondru

Domácí Domácí
20. 10. 2010 8:10
Ministerstvo financí se rozhodlo zkontrolovat hospodaření českého předsednictví EU
Alexandr Vondra vedl české přípravy a předsednictví EU.
Alexandr Vondra vedl české přípravy a předsednictví EU. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dokumenty Úřadu vlády z let 2007 až 2009, týkající se předsednictví Česka v EU, projdou hloubkovou kontrolou ministerstva financí.

Podle Hospodářských novin se tak vyostřuje další spor ve vládě, protože šéf financí Miroslav Kalousek poslal své lidi prověřit období, kdy sekci na vládě vedl tehdejší vicepremiér pro evropské záležitosti a dnešní ministr obrany Alexandr Vondra.

Ten přitom před několika měsíci rozjel rozsáhlý audit na ministerstvu obrany, zasahující mimo jiné zbrojařské obchody firmy Omnipol, ovládané Kalouskovým přítelem Richardem Hávou.

"Časová shoda s tím, kdy jsem začal prověřovat zakázky na ministerstvu obrany, je pozoruhodná," řekl listu Vondra.

Kalousek úvahu, že chystá cílený protiútok na Vondru, označil jako paranoidní: "Jde o standardní kontrolu celého úřadu. Nevím jak se generuje, co a kdy se zrovna půjde kontrolovat."

Jak nedávno upozornilo Aktuálně.cz, Vondrovy prověrky na obraně odkryly miliardové částky, které Omnipol Kalouskova přítele díky ministerstvu obrany vydělává na zprostředkovatelských zakázkách.

Prověrku hospodaření EU přitom proti Vondrovi vede odbor rozpočtu, který na ministerstvu financí spadá pod kontroverzního náměstka Martina Bartáka - muže, který o obchodech na obraně roky rozhodoval coby první náměstek a pak i ministr v úřednické vládě Jana Fischera.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy