Policie čeká na posudek znalce už bezmála pět měsíců. Přestože statik tvrdí, že závěry zprávy už policistům poslal, vyšetřování stále není u konce.
Supermarket v Ostravě se tak znovu otevírá, aniž je znám viník nehody, která naštěstí nestála lidské životy.
Sníh odtál, o příčinách pádu se stále jen spekuluje
Infobox
Den po pádu střechy se vytvořilo několik teorií o tom, kdo za pád steřdchy může. Přečtěte si ZDE.
Problémy se střechou neměl Lidl poprvé. Stavbu musel kvůli hrubým nedostatkům zastavit v Kralupech nad Vltavou, v Turnově neschválená změna stavby poničila přilehlou silnici.
Střecha supermarketu LIDL v Ostravě Fifejdách se zřítila třetího ledna okolo půl osmé večer a zranila jednu ženu. Důvodem pádu byla nejspíše kombinace těžkého sněhu a špatné nebo odbyté stavby. Nyní je supermarket po rekonstrukci a podle mluvčí společnosti Moniky Šrámkové i řádně zkolaudovaný.
"Možnosti, kdo za pád střechy může, jsou v zásadě dvě. Buďto spadla kvůli přetížení, a pak je na vině provozovatel, který se nepostaral o odklizení sněhu. Anebo spadla kvůli špatné konstrukci, a pak je to problém projektanta, statika a stavebního dozoru," řekl krátce po nehodě Ladislav Baron, vedoucí inspektor ostravské pobočky Státního úřadu ispekce práce.
Statik Karel Kubečka už své posuzování uzavřel, ovšem dokud nebudou policisté mít celou jeho zprávu, nesmí nic prozradit.
Znalec může posudek vyhotovat roky
Kubečka přitom redakci deníku Aktuálně.cz už na začátku dubna tvrdil, že posudek policistům odesílá. "Mám ho hotový, je otázka hodin, kdy ho pošlu," řekl doslova 7. dubna. Na policii však posudek dosud nedorazil. "Když jsme ho urgovali, řekl, že pošle jen torzo. A celé že to pošle až po dovolené," tvrdil velitel ostravských vyšetřovatelů Tomáš Landsfeld.
Starosta městské části, primátor Ostravy ani hejtman kraje se k chování soudního znalce vyjádřit nechtěli. Na stavebním úřadě, kde LIDL žádal o kolaudaci upravené stavby, si dokonce mysleli, že případ je už dávno uzavřen.
Soudní znalec - stát ve státě?
Policisté přitom nemají mnoho možností, jak znalce donutit, aby posudek dokončil. "Můžeme mu maximálně sáhnout na znalecké," říkají. To se pohybuje kolem 350 korun na hodinu znalecké práce a připočítává se k němu paušální částka, která se zvyšuje ze dvou až na šest tisíc podle toho, jaký soud byl při projednávání případu první instancí.
Znalcem se podle zákona může stát kdokoliv, kdo prokáže odbornou způsobilost. Na návrh jiných odborníků, organizací, vysokých škol nebo na jeho vlastní žádost o vstup do řad znalců ho jmenuje ministr spravedlnosti, případně předseda krajského soudu.
Odvolán může být jen pokud jsou porušeny podmínky, za nichž byl do funkce jemnován, nebo v případě, že neplní a porušuje své povinnosti.