Nova:Špatný projekt složil střechu Lidlu

Sabina Slonková, Simona Holecová
15. 8. 2006 21:52
Ostrava - Za lednové zřícení střechy ostravské prodejny Lidl prý mohou projektanti. Potvrdil to nezávislý soudní znalec, který pro policii k případu vypracoval posudek.

Podle jeho zjištění nebyly v projektu zakresleny některé části konstrukce střechy, která se tehdy proto pod tíhou sněhu zřítila. Informovala o tom televize Nova.

Nejnovější zjištění potvrzují pochybnosti, které se objevily už krátce po neštěstí a o nichž tehdy informoval deník Aktuálně.cz

"Takové neštěstí se stane jednou za pár let," řekl už v lednu Ladislav Baron, vedoucí inspektor ostravské pobočky Státního úřadu ispekce práce. "Možnosti, kdo za to může, jsou v zásadě dvě. Buďto střecha spadla kvůli přetížení, a pak je na vině provozovatel, který se nepostaral o odklizení sněhu. Anebo spadla kvůli špatné konstrukci, a pak je to problém projektanta, statika a stavebního dozoru."

Plochá střecha supermarketu v Novinářské ulici v Ostravě Fifejdách se prolomila včera okolo půl osmé večer. Bylo to jen krátce před zavírací dobou a poslední zákazníci stačili utéct. Střecha zranila jednu ženu. Budova přitom byla nová, kolaudovala se v první polovině loňského roku.

Projektant: Naše chyba to není

Stavbu projektovala ostravská společnost Arpik. Její jednatel Miroslav Řehula tvrdí, že projekt byl v souladu se všemi normami. "Všechno jsme to teď znovu prošli a nenalezli jsme žádné pochybení z naší strany. Muselo dojít k nějaké další situaci a nebude to asi jen sněhem," uvedl Řehula.

Rovněž ředitel hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Zdeněk Nytra připustil, že za nehodou podle předběžných informací nestál jen sníh.

"Je jasné, že kdyby nenasněžilo, asi by to nespadlo. Ale domněnka je, že to nebylo jen sněhem. A zatím to ani nevypadá, že by to byla chyba v projektu," prohlásil Nytra.

Zbývá tedy závada při samotné stavbě.

Zástupci společnosti, která obchodní dům stavěla, zatím nejsou ve svých kancelářích k zastižení.

Příliš sdílní nejsou ani představitelé Lidlu. Ti vydali jen prohlášení, v němž ubezpečují, že poškozený obchodní dům byl konstrukčně odlišný od ostatních, do kterých se lidé nemají bát chodit. Prohlášení Lidlu čtěte ZDE.

Miroslav Řehula z projektantské firmy Arpik, která pro Lidl připravila už dvě budovy, ale říká: "Odchylka je jen v tom, že tato budova měla ještě jedno patro. Ale to na zřícení střechy nemělo žádný vliv."

Úředníci: Všechno bylo v pořádku

Stavba byla loni řádně zkolaudovaná, úředníci tvrdí, že nenalezli jedinou závadu.

"Rozhodně to nebyla nějaká narychlo vyhnaná stavba. Všechno bylo v pořádku, kolaudace proběhla napoprvé," říká ředitel stavebního úřadu mětské části Moravská Ostrava a Přívoz Jan Rusňák.

Při kontrole, zda stavba splňuje všechny náležitosti, se zjišťovalo i to, zda má střecha potřebnou nosnost - a může tedy udržet i nadmíru sněhu. "Tohle se kontroluje desítky let naprosto běžně," dodává Rusňák.

Policie nicméně nyní bude prověřovat i okolnosti, za nichž úřady stavbu schválily. Podle dat Transparency International patří právě kolaudace (a zápisy do katastru nemovitostí) do oblastí, v nichž nejvíc bují korupce.

Experti: Není důvod, aby stavby padaly

Experti oslovení deníkem Aktuálně.cz soudí, že pokud se při stavbě dodrží všechny předepsané postupy, neměly by ani při silném sněžení budovy padat.

"Když jsou dodrženy všechny normy a vše je provedeno tak, jak má, není důvod, aby taková situace nastala. Řádně provedené stavby mají mít proti kolapsu v průměru rezervu 60 procent," uvedl docent Milan Vašek z katedry ocelových a dřevěných konstrukcí .

Další experti nicméně upozorňují na výjimečné situace, kdy nasněží víc, než je v dané lokalitě běžné, a nadto do sněhu naprší. Zatížení střech se pak teoreticky může zvýšit až nad normu, na kterou byla stavba dimenzovaná.

"To je ale situace, která může nastat jednou za padesát let. Když obrovské množství sněhu nasákne, s tím se nedá dělat nic jiného, než to okamžitě odstranit," uvedl statik Martin Čvančara.

Za odklízení sněhu jsou odpovědní majitelé budov, které k tomuto kroku dnes vyzvalo i generální ředitelství hasičského záchranného sboru.

"Zvýšené riziko se týká zejména stavebně a konstrukčně lehčích objektů, které mají rovné střechy," citovala ČTK mluvčího hasičů Petra Kropáčka. Stavby Lidlu mají právě tyto ploché střechy.   

V Ostravě se čeká na slovo statika

Zborcenou stavbu nyní prohlíží statik, který musí říci, co s budovou dál.

"Statik rozhodne, zda stačí odstranit střechu, v kritickém případě včetně zdiva," říká Jan Rusňák ze stavebního úřadu v Moravské Ostravě a Přívoze. "Do té doby můžeme akorát rozhodnout o zabezpečovacích pracech - aby objekt nikoho nezranil."

Celý případ zároveň vyšetřuje policie pro podezření z obecného ohrožení. I policisté nicméně musí vyčkat na výsledky znaleckých posudků. #reklama

 

Právě se děje

Další zprávy