Zoo pošle 4 divoké koně do Mongolska, jejich pravlasti

Pavel Baroch
31. 5. 2011 12:25
Vzácní koně Převalského poletí z pražské zahrady armádním letounem Casa
Foto: Archiv Zoo Praha

Praha - Před desítkami let zachraňovala pražská zoologická zahrada koně Převalského - posledního divokého koně na Zemi - před úplným vyhubením. Teď vzácná zvířata vrací do Mongolska, jejich pravlasti.

Zoo Praha u příležitosti 80. výročí svého založení pošle v polovině června čtyři koně Převalského do mongolské rezervace Khomiin Tal.

Hřebec Matyáš a klisny Lima, Kordula a Cassovia odletí do země svých prapředků armádním dopravním letadlem Casa.

Ředitel zahrady Miroslav Bobek označil návrat českých divokých koní do Mongolska za historickou událost. "Je to první český transport koní Převalského," řekl Bobek. Pražská zoo má koně Převalského ve svém znaku, stará se i o jejich plemennou knihu.

Pražská zoo sice před lety poslala už čtyři divoké koně, ovšem jako součást mezinárodních projektů. Ty ovšem v posledních letech ustaly, protože nejsou peníze. Stáda zachráněných koňů Převalského v Mongolsku přitom potřebují stále doplňovat, protože jejich populace nejsou ještě dostatečně silné.

Transport vyjde na milion korun

Transport bude stát něco přes milion korun, zaplatí ho státní instituce i soukromí sponzoři. Například armáda požaduje pouze náhradu přímých nákladů, jako je palivo nebo letištní poplatky.

Návrat koně Převalského

  • Původně žila stáda koně Převalského nerušeně na stepích a pouštích Mongolska a Číny.
  • Pak začali koně lovit pastevci, protože byli konkurenty jejich stád.
  • Až do druhé poloviny 19. století znali koně právě jen tito pastevci.
  • Divokého koně pro svět objevil v roce 1879 carský důstojník Nikolaj Převalský.
  • Na konci 60. let byl v přírodě vyhuben.
  • Velký podíl na jeho záchraně má pražská zoo, která koně Převalského chová od 30. let.
  • Od roku 1959 vede mezinárodní plemennou knihu.
  • Jen do roku 1988 se v zoo narodilo na 150 mláďat.
  • Koně Převalského má pražská zoo i ve svém znaku.

Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy je transport čtyř koní Převalského výsledkem práce generací chovatelů.

"Musíme všichni držet palce, aby to dobře dopadlo," řekl Chalupa, který doufá, že nejde o poslední návrat koně Převalského do volné přírody.

Vojenská Noemova archa

Ministr obrany Alexandr Vondra označil letadlo Casa, které odveze čtyři divoké koně do Mongolska, za novodobou Noemovu archu.

"Všichni víme, že koně Převalského byli a jsou ikonou pražské zoologické zahrady," řekl Vondra. "Armádní technika není přece výlučně určena jen pro vojáky."

Letoun je bez závad

Letoun Casa bude muset překonat vzdálenost zhruba 6 tisíc kilometrů, což je nejspíš nejdelší trasa středního transportního letounu v historii české armády.

Cestou z pražských Kbel do mongolského Khovdu bude mít dvě mezipřistání. Z Khovdu pak koně ještě pojedou na nákladních automobilech do 250 kilometrů vzdálené rezervace Knomiin Tal.

Armádní důstojníci tvrdí, že letoun, který měl nedávno technické potíže, bude pro rekordně dlouhý let naprosto v pořádku. "Je to vynikající možnost ukázat, že je to moderní, spolehlivý a univerzální letoun," dodal ministr obrany Vondra.

 

Právě se děje

Další zprávy