Praha - Výkupní ceny pro proud ze solárních elektráren od ledna klesnou až o více než polovinu a pro většinu zájemců přestanou být fotovolatické panely zajímavé, protože se nevyplatí.
Vyplývá to z výpočtů uznávané České agentury pro obnovitelné zdroje, které redakci Aktuálně.cz potvrdil Energetický regulační úřad, jenž výkupní ceny na konci roku stanovuje.
Podle agentury, která vycházela z vyhlášky regulačního úřadu, by se od ledna místo 12 korun za kilowatthodinu mělo platit u malých elektráren o výkonu do 30 kilowatt zhruba 7 korun a u větších nad 100 kilowatt přibližně pět korun.
"Rámcově to odpovídá. Plus mínus to sedí," řekl Aktuálně.cz Blahoslav Němeček, místopředseda Energetického regulačního úřadu, který ovšem oficiální, platné ceny na příští rok ještě nezveřejnil.
Za tuto cenu se nevyplatí ani na střechy
Edvard Sequens ze sdružení Calla a někdejší člen Pačesovy energetické komise potvrdil, že ceny jsou skutečně hodně nízké a nevyplatí se montovat ani několik panelů na střechu domů.
"I pro domy je sedm korun málo," řekl Aktuálně.cz Sequens. Dodal, že něco přes sedm korun by byla odpovídající cena pro velké solární elektrárny, jejichž montáž je relativně levnější než u malých střešních systémů.
"Cena je těsně pod přijatelnou hranou. Myslím, že solární nadšenci do toho půjdou, ale velcí investoři už ne," soudí Bronislav Bechník z České agentury pro obnovitelné zdroje.
ČEZ může vydělat jinde
Výjimkou podle něho může být například společnost ČEZ, pro kterou zisk z výkupní ceny solárních elektráren nemusí být tak důležitý, protože vydělá jinde.
"I při nulových ziscích může vydělávat na prodeji emisních povolenek, které dostal od poslanců zdarma," tvrdí Bechník.
Pokud Energetický regulační úřad skutečně nastaví výkupní cenu pro sluneční proud tak nízko, bude hodně záležet i na kurzu koruny. Pokud příští rok oslabí, fotovoltaické panely to ještě více znevýhodní.
Bechník připomněl, že v Německu jsou v průměru výkupní ceny o něco vyšší než v Česku, přestože by to mělo být právě naopak.
"Vzhledem k nižším cenám komponent fotovoltaických elektráren na německém trhu, nižším sazbám úvěrů a celkově lepším obchodním podmínkám by bylo přiměřené, aby výkupní ceny v České republice byly minimálně o 10 procent vyšší," poznamenal Bechník.
Stejná cena pro všechny
Blahoslav Němeček z Energetického regulačního úřadu uvedl, že při výměře cen na příští rok už opustili svůj záměr stanovit výhodnější cenu pro solární panely na střechách a nižší cenu pro elektrárny na polích či loukách. Rozdělení bude jen podle výkonu.
Rozdílné ceny ztratily význam poté, co vláda schválila novelu zákona o obnovitelných zdrojích, podle níž se napříště budou zvýhodňovat jen fotovoltaické panely na budovách. Podle premiéra Petra Nečase by toto pravidlo mělo platit od března.
Pokud Energetický regulační úřad stanoví od ledna nízké výkupní ceny pro elektřinu ze slunce, bude to další významný krok k zastavení dalšího rozvoje solární energetiky.