Znalosti maturantů prověří hned dvě zkoušky nanečisto

Vendula Křížová, Veronika Rodriguez
27. 3. 2009 12:00
Otestovat maturanty se chystají organizace Cermat a Scio

Praha - Přesně v osm hodin ráno je rozbalí sto tisíc maturantů. Do té doby je nesmí spatřit nikdo kromě pěti pracovníků organizace Cermat, která je připravuje.

Tak by měla už příští rok vypadat státní zkouška dospělosti pod taktovkou ministerstva školství.

Jak ale maturanti ve zkoušce dopadnou, by mohl už letos napovědět projekt společnosti Scio. Jmenuje se Sonda maturant a měl by vypuknout v polovině dubna.

Kromě poznatku, jak jsou na tom dnešní maturanti se znalostmi, přinese test ještě jeden zajímavý obrázek: Kam se během deseti let posunula úroveň středoškoláků. Nad naprosto stejnými testy už se totiž potila generace maturantů před jedenácti lety.

Znalosti před lety a dnes

Testy prověží znalosti češtiny, matematiky a cizího jazyka - angličtiny a němčiny. Kromě toho přibude studentům test studijních předpokladů, který už se stal běžnou součástí přijímaček na vysoké školy.

"Chceme prověřit znalosti současných maturantů a porovnat je s výsledky podobného šetření z roku 1998," přiblížil Aktuálně.cz Marek Numerato ze Scia.

Nedávné mezinárodní průzkumy TIMMS a PISA, ve kterých mladí Češi propadli, se totiž zaměřují na mladší děti. Žádné porovnání středoškoláků nepřinesly.

Nebiflovat, přemýšlet

Jak testy dopadnou, si troufá odhadnout jen málokdo. "Záleží na tom, co studenti během studia dělali," řekl Vratislav Kšica, ředitel brněnské Integrované střední školy automobilní.

Nároky na studenty jsou podle něj obecně vyšší. Školy se ale musejí vyrovnat s tím, že klesá počet školáků, a tím i zájemců. Není proto tolik z čeho vybírat.

"Na druhou stranu se podařilo po třech letech, co máme rámcové vzdělávací programy, propojit teorii s praxí. To dřív nebylo možné. Takže výsledky jsou prokazatelně lepší," namítl Kšica.

"Studenti budou mít rozhodně méně znalostí," odhaduje zástupkyně pražského Malostranského Gymnázia Jitka Voldánová.

Současný trend totiž vede studenty k tomu, aby se nebiflovali tolik encyklopedických znalostí, ale uměli naložit s informacemi a vyvodit z nich souvislosti. "V tomto směru by to mohlo naopak dopadnout lépe," doufá Voldánová.

Je třeba skutečná reforma

Podle prorektora Univerzity Karlovy Stanislava Štecha se ale  středním školám ani toto nedaří.

"Pokud mám mluvit za sebe a za naše zkušenosti, ukazuje se to, co jsme předvídali a před čím jsme už v devadesátých letech varovali:  Dochází k poklesu znalostí absolventů středních škol. A to nejen v oblasti dovedností a znalostí, ale i v tom, jak studenti dokážou pracovat intelektuálně s poznatky," řekl.

Situaci by podle něj měla vyřešit skutečná reforma školství. "Ta dnešní jen stanovila několik základních cílů, například že má student umět komunikovat s druhými a být šťastný," zhodnotil Štech.

Sonda maturant 1998

Sondu maturant pořádala společnost Scio už v roce 1998. Měla tehdy sloužit především k tomu, aby se od ní odrazila připravovaná státní maturita, se kterou se počítalo pro rok 2002. Sondy se zúčastnili skoro všichni tehdejší maturanti, tedy přes 70 tisíc studentů.

Výsledky poukázaly na několik hrubých nedostatků. Více než polovina maturantů například překvapivě pokládala za správný jazykový tvar "by jste", stejné množství studentů neovládalo pravidlo shody podmětu s přísudkem. Maturanti měli problémy také při práci s jednoduchými zlomky či desetinnými čísly.

Je konec.
Je konec. | Foto: Ludvík Hradilek

Nyní bude testové otázky řešit 6345 žáků ze 109 škol. Nejčastěji ze Středočeského kraje, Ústeckého kraje a z Prahy.

Zatímco před jedenácti lety byl průměrný věk maturanta 17,5 roku, současní studenti posledních ročníků středních škol jsou o rok starší a ve školách tudíž strávili o rok déle.

Generálka maturity

Generální zkoušku chystá také Cermat - společnost, kterou přípravami státních maturit pověřilo ministerstvo školství. Tyto testy se budou konat od poloviny dubna do 6. května a zúčastní se jich devět tisíc maturantů.

"V této první fázi se zaměřujeme především na ověření obsahu a metodiky maturitních zkoušek včetně metodiky vyhodnocování výsledků," říká Jarmila Nedvědová ze společnosti Cermat.

Zkouška bude písemná a bude zahrnovat všechny maturitní předměty. Na některých vybraných školách se prověří i znalosti studentů při ústní zkoušce.

Školy si mohou vybrat termín, který se jim hodí, protože studenti se zároveň připravují na svou "starou" maturitní zkoušku. Přesto se bude dodržovat přísný bezpečnostní režim. Z testu předem nesmí uniknout ani písmenko, dbát se bude také na to, aby studenti při zkoušce neopisovali.

Další fáze generální pilotáže se odehrají v září, říjnu a v lednu. To už se jich zúčastní všichni budoucí maturanti.

 

Právě se děje

Další zprávy