Změníme vyhlášku, zrušíme lůžka, plánuje Heger smír

Radek Nohl Radek Nohl
27. 1. 2011 19:04
Ministr zdravotnictví v pátek svůj krizový plán představí lékařům
Protestní akce "Děkujeme, odcházíme".
Protestní akce "Děkujeme, odcházíme". | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Blíží se smír mezi ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) a protestujícími lékaři.

Docílit toho má změna úhradové vyhlášky, přecenění léků, úspory při nákupech v nemocnicích nebo změny zákonů. První balíček již Heger ve čtvrtek představil.

Se svým "krizovým" plánem seznámí v pátek i lékaře z hnutí "Děkujeme, odcházíme".

Zástupci zdravotnických pojišťoven Aktuálně.cz potvrdili, že s nimi ministr o změně úhradové vyhlášky již na začátku týdne jednal. "Je to špatný záměr," myslí si šéf pojišťovny Metal - Aliance Vladimír Kothera.

Ke změnám má ale dojít již od 1. dubna. "Pro většinu pojišťoven to znamená, že budou muset letos sáhnout do rezerv. Již nyní bude mít mnoho z nich problém, aby vykázaly kladný hospodářský výsledek," řekl šéf Odborové zdravotní pojišťovny Ladislav Friedrich.

Na účtech pojišťoven však prý nyní leží 18 miliard korun.

Také Kothera před plošnou změnou úhradové vyhlášky varuje. Podle něj dojde k tomu, že budou některé nemocnice dostávat ještě více peněz za výkony, které ani neposkytují.

Od příštího roku by se však měla změnit úplně úhradová vyhláška tak, že by pojišťovny dávaly více peněz nemocnicím, které nemají nouzi o pacienty.

"Ta nemocnice, která přiláká víc pacientů, přiláká i úhradové peníze," podotkl Heger. V síti by tak měla zůstat podle zástupců pojišťoven jen kvalitní a aktivní zařízení.

Lékaři: Chceme 300 milionů a výpovědi stáhneme

Prezident České lékařské komory Milan Kubek prohlásil, že akce "Děkujeme, odcházíme" nekončí a horečná jednání pokračují. Podle něj se ale nyní začalo konečně mluvit o tom, co navrhují jako řešení celé situace.

"My chceme na platy lékařů zhruba 300 milionů měsíčně. Pokud je dostaneme, mohlo by dojít ke stažení výpovědí," dodal Kubek.

Ten i předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů Martin Engel prohlásili, že žádné návrhy na stůl ještě nedostaly.

Heger uvedl, že variant bude více a naznačí cesty, jak by mělo ke zvýšení platů dojít a kdy. "Dohoda není tajná," dodal ministr. Podle něj však nelze kroky zveřejnit předtím, nežli se sejde s odbory. "Vyhráno není," brzdí Engel případnou euforii.

Podle Hospodářských novin by záchranný plán mohl spočívat i v tom, že vláda navýší paušální platby pojišťoven nemocnicím.

Pojišťovny volají po zrušení tisíců lůžek

Další peníze nemocnicím by mělo přinést zrušení nadbytečných akutních lůžek v nemocnicích. Shodli se na tom ve čtvrtek zástupci pojišťoven s ministrem Hegerem.

Ministerstvo v nejbližších dnech jmenuje komisi, která navrhne, kde bude možné lůžka zrušit. Část z nich by se mohlo přeměnit na lůžka následné a dlouhodobé péči. Ty doposavad v nemocnicích chybějí. Zrušením 10000 lůžek by se podle Hegera mohlo ušetřit pět miliard korun.

"Na dnešní počty akutních lůžek není dost personálu, takže provoz vyžaduje enormně vysoký podíl přesčasové práce, která je pro zaměstnance při nižších základních platech jedinou možností přivýdělku," uvedl šéf VZP Pavel Horák.

Že je v Česku nadbytek lůžek řekl Aktuálně.cz i zdravotní expert a lékař Pavel Vepřek. "Situace se dá vyřešit jedině, když se upraví celý mechanismus," dodal Vepřek. Nápad ale odmítl stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD), který ho označil za fantasmagorii.

Peníze z reformy půjdou na platy

Ministr Heger ve čtvrtek představil i tři zákony, které jeho úřadu chystá. Údajně přinesou kvalitnější péči, dostupnější a rychlejší záchrannou službu, větší práva pacientů a možnost konzultovat léčbu s dalším lékařem.

Minulý týden představil ministr protikorupční strategii, která má zamezit únikům peněz za předražené nákupy léků nebo přístrojů.

Zdravotnictví spotřebuje ročně kolem 280 miliard korun, korupce mu podle Transparency International odebere zhruba desetinu. Protikorupční strategie je prvním krokem Hegerovy reformy.

Odboráři se zatím nechystají ustoupit. Konečné slovo podle Engela padne 1. února na setkání předsedů místních organizací.

"Tam se rozhodne, možné je teoreticky všechno, prakticky je variant méně. Zatím nevidím reálný důvod proto přestat," shrnul.

 

Právě se děje

Další zprávy