Zkoušky: studenti gymnázií poprvé hájili svá místa

čtk, dom
10. 4. 2007 14:49
Poprvé se konaly zkoušky na druhý stupeň víceletých gymnázií
Obhájí svá místa před deváťáky?     Ilustrační foto
Obhájí svá místa před deváťáky? Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Někteří studenti šestiletých gymnázií dnes museli po dvouletém studiu znovu obhajovat svá školní místa před deváťáky, kteří projevili o nástup do šestiletého programu zájem.

Nové pravidlo se nelíbí nikomu: ředitelům, studentům ani současnému ministerstvu školství. To už plánuje jeho zrušení.

Letos poprvé museli ředitelé šestiletých gymnázii uspořádat přijímací řízení do vyššího stupně, za dva roky by ho měli absolvovat i studenti osmiletých gymnázií. Ředitelé a studenti, se kterými ČTK mluvila, ale doufají, že tato povinnost bude brzy zrušena.

Mluvčí ministerstva školství Michaela Taschnerová dnes potvrdila, že materiál, který navrhuje zrušení řízení, se v současnosti připravuje. Ministerstvo chce, aby studentům zkoušky odpadly už příští rok.

Jen ročník, který "měl smůlu"?

Za neprostý nesmysl označily přijímací zkoušky dívky, které se po jejich skončení shromáždily před pražským Gymnáziem Voděradská. Zkoušky skládaly z českého jazyka, matematiky a dvou cizích jazyků, nejvíc je zaskočila matematika. Dívky přesto doufají, že budou mít lepší výsledky než šest žáků devátých tříd základních škol, kteří si také podali přihlášku.

Studentky jsou navíc přesvědčené, že přijímací řízení bude brzy zrušeno. Myslí si, že jsou ročníkem, "který má smůlu, že na ně zkoušky vyšly."

Letos stáli ředitelé gymnázií před rozhodnutím, jestli pořádat zkoušky, nebo vzít děti například podle prospěchového průměru. "Gymnazisti mají horší prospěch, ale větší znalosti," zdůvodnila rozhodnutí pořádat zkoušky Jitka Fišerová z Gymnázia Voděradská.

Ředitelka zatím ještě nemůže posoudit, jak si kandidáti z devátých tříd poradili se znalostí druhého cizího jazyka. Připouští však, že se ho někteří z nich na základní škole vůbec nemuseli učit.

Na Pražačce se nebojí, nemají koho

Před Gymnáziem Na Pražačce vládla veselejší atmosféra. Studenti se o svá místa tolik neobávají, protože nemají žádnou konkurenci. Přesto je podle nich možné, že někdo "něco zkazil" a nebude s nimi ve studiu pokračovat. Gymnazisti si myslí, že zájemce z řad deváťáků odradila povinnost skládat zkoušky z devíti předmětů. O to víc je považují za zbytečnost.

Ředitelé navíc mají obavu, že strach gymnazistů zkomplikuje přijímací řízení do čtyřletých programů. Část studentů si totiž pro jistotu podala přihlášku ještě na jinou školu. Gymnazisti by do termínu zkoušek měli vědět, zda uspěli. Oficiální rozhodnutí jim však podle Fišerové nemusí ze škol do té doby poštou přijít. Je tedy možné, že se ke zkouškám dostaví a budou přijati.

"Není povinnost hlásit, jestli ke studiu skutečně nastoupí," řekla Fišerová s tím, že ředitelé tak nebudou například vědět, jestli naplnili kapacitu, nebo mají vyhlásit druhé kolo. Tvrdí, že ona sama neví, které z přihlášek do Voděradské jsou "pojistky" a které znamenají vážný zájem.

 

Právě se děje

Další zprávy